Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Méltón képviselte a haza, egyszersmind a honvédség ügyét”

Szöveg: Tamás Tibor |  2012. június 9. 21:27

„Szellemi függetlenség, határozott és következetes cselekvés, az igazságba vetett meggyőződés, bátorság, derű, a keresztény örömvalló ember magabiztos nyugalma. Így emlékezünk rá” – mondta Mádl Ferencről a néhai köztársasági elnök síremlékének avatásán elmondott emlékezőbeszédében Orbán Viktor miniszterelnök június 9-én, szombat délután a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben.

1595937076
Egy évvel ezelőtt, épp a hősök napján adta vissza lelkét a teremtőnek az akkor 81 éves Mádl Ferenc. A volt államfő síremlékének avatásán, a Fiumei úti Nemzeti Sírkert 28-as parcellájánál elmondott emlékezőbeszédében Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette: a nemzet egyik hőse előtt hajtunk fejet, aki nem mártírhalált halt a szabadságért, hanem az életét adta érte: érte, benne, vele élt.

A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a látható, megcsodálható forradalmárok, katonák, lángelméjű feltalálók és zseniális alkotók mellett olyan hőseink is vannak, akik „csendben, hírverés és csatazaj nélkül a mindennapok pontos és fegyelmezett jelenlétével vállalják azt, amit eléjük hoz a sors, akik napok alatt éveket, évtizedeket lendítenek az idő kerekén. És vannak olyanok, akiknek élete maga a biztos folytonosság".

„Mádl elnök úr ilyen beosztásos, nyugodt mozgású közéleti hőse volt a hazának, hogy győzelemre vigye az egységet" – fogalmazott a miniszterelnök.

A katonai tiszteletadás mellett, a katolikus egyház szertartása szerint lezajlott eseményen Mádl Dalma, a volt államfő özvegye és Áder János köztársasági elnök leplezte le a síremléket, amelyet Almási Balázs, a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kara adjunktusának tervei alapján készíttetett a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság.

Az avatást követően Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Kar elnöke emlékezett Mádl Ferencre, majd megáldotta a síremléket.
A szertartáson közreműködött az MH Támogató Dandár Központi Zenekara, illetve a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység Díszzászlóalja, valamint az ELTE Bartók Béla Énekkara.

Az avatáson részt vett Kun Szabó István dandártábornok. Az MH Támogató Dandár parancsnoka, Budapest helyőrségparancsnoka a honvedelem.hu kérdésére elmondta: az egykori köztársasági elnök – mint a Magyar Honvédség főparancsnoka – a Magyar Honvédség iránti tiszteletét szavakban és tettekben egyaránt kinyilvánította.

1595937076

Fotó: Rácz Tünde