Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nemzeti történelmünk szimbóluma

Szöveg: Faragó Fanny |  2018. január 5. 21:11

A Szent Korona hazatérésének 40. évfordulója alkalmából rendeztek ünnepséget a Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban január 5-én, pénteken este.

1596043213

Negyven évvel ezelőtt, 1978. január 6-án kapta vissza az Egyesült Államoktól Magyarország a Szent Koronát és a koronázási ékszereket. A nemzeti ereklyék 33 év és hosszas diplomáciai huzavona után térhettek haza, a Parlament kupolacsarnokába.

A korona és a koronázási jelvények ünnepélyes hazatérésére emlékeztek pénteken este Budapest legrégebbi templomában. A harangszót követően hagyományőrző koronaőrök kísérték be a Szent Korona másolatát, valamint az amerikai és a magyar nemzeti zászlót. Miután elhangzott Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok himnusza, dr. Osztie Zoltán plébános köszöntötte a vendégeket és a testvéregyházak képviselőit.

A koronázási ékszerek ezeréves, kalandos történetét dr. Holló József nyugállományú altábornagy, a HM Miniszteri Kabinet kegyeleti diplomáciáért felelős miniszteri biztosa beszédéből ismerhették meg a megjelentek.

1596043213

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum korábbi főigazgatója beszédét Arany János Rendíthetetlenül című versével zárta, majd hozzátette: „Köszönöm az Amerikai Egyesült Államoknak, hogy jogállamiságunk jelképe, nemzeti történelmünk szimbóluma, a magyarok szent ereklyéje visszatérhetett. Hálával tartozom a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesületének örökbecsű elkötelezettségéért, a korona alkotmányos hite és tanának terjesztése, valamint megőrzése kapcsán nyújtott önzetlen tevékenységéért és a szívbéli, rendületlen szakértői hagyományőrzésért, tiszteletért."

A budapesti amerikai nagykövetség képviseletében David J. Kostelancik ideiglenes ügyvivő köszöntötte magyar nyelven a megemlékezőket. „Magyarország sok nehézséget vészelt át, de megmaradt egységes identitásában. Ez nagyrészt a Szent István országépítő munkája iránti osztatlan elismerésből és tiszteletből fakad. A világ ma úgy tekint Szent István koronájára, mint a magyar történelem és államiság egyik legfontosabb jelképére."

1596043214

A rendezvényen – mások mellett − Kun Szabó István vezérőrnagy, az MH Egészségügyi Központ parancsnoka, Baráth Ernő dandártábornok, az MH Budapest Helyőrség Dandár parancsnoka és Ádám Barnabás ezredes, az MH BHD 32. Nemzeti Honvéd Díszegység parancsnoka is részt vett. Az ünnepség végén a megjelent egyházak képviselői áldást kértek a Szent Korona hazahozatalában közreműködőkre, a rendezvény résztvevőire és Magyarországra.

Fotó: Tóth László