Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Perceken át zúgott a vastaps

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. október 8. 14:36

Hatalmas sikere volt az október 7-én, vasárnap Hódmezővásárhelyen megrendezett VI. Dél-alföldi Regionális Katona-zenekari Fesztiválnak. A zenészek, a mazsorettek és a katonák bemutatójára több százan voltak kíváncsiak a város főterén. A koncert után hosszú percekig zúgott a vastaps.

1595942765

A látványos show-elemekkel színesített másfél órás koncertekre természetesen a hódmezővásárhelyiek közül is rengetegen voltak kíváncsiak; a katonazenészek bemutatójára, vasárnap délután megtelt a város főtere. Kerekes Zoltán Szegedről jött a fesztiválra. Nem volt katona és sosem látott még ilyen bemutatót. Teljesen magával ragadta a show hangulata, a pattogó katonazene és a csinos mazsorettek. A jövőben már keresni fogja a hasonló rendezvényeket, talán még a Dunántúlra is elutazik majd a következő fesztivál kedvéért.

Kalló Istvánné unokájával nézte végig a katonákat. A tavalyi bemutatóra nem tudott eljönni, de a lánya a lelkére kötötte, hogy most feltétlenül ki kell jönniük. Irénke néni elárulta: a műsor a lánykorára emlékeztette: bakfisként nagyon rajongott a snájdig, jó kiállású, bajuszos tamburmajorokért. Unokájának, Dávidnak a figyelmét viszont inkább a komendánskatonák puskái és a nagydob kötötték le.

1595942765

A katonazene története évszázados múltra tekint vissza. A kezdetekben a harcra buzdítás eszköze volt, de az alakzatban történő mozgást is megkönnyítette – ekkor még csak trombiták, tárogatók, dobok lelkesítették a katonákat. A török háborúk alatt megismert „lármás" janicsárzenének köszönhetően aztán a korai „zenekarokban" megjelent a cintányér, a nagydob, a háromszög, a hangszerek tökéletesedésével pedig létjogosultságot nyertek a réz- és a fafúvósok is. A katonai zenekarok fenntartásának költsége évszázadokkal ezelőtt nem az állampénztárt terhelte, ezt a tisztek és az ezredtulajdonosok vállalták magukra.

Napjainkra a katonazene feladata, jelentősége sokat változott: a zenekarok a katonadiplomácia és a nemzetközi katonai kulturális kapcsolatok szerves részévé váltak, rendszeres résztvevői a hazai és a nemzetközi találkozóknak.
Hazánkban az első katonazenei fesztivált 1977-ben rendezték meg Debrecenben, de akkor ezen csak a „nagy" zenekarok vehettek részt; később azonban bővült a meghívottak köre, a kezdeményezéséből pedig hagyomány lett.

A VI. Dél-Alföldi Regionális Katona-zenekari Fesztiválról készített tudósításunkat ide kattintva olvashatják el!

Fotó: A szerző felvételei