Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Propaganda az első világháborúban

Szöveg: Takács Vivien |  2015. október 17. 9:09

Milyen médiumokat használtak ahhoz, hogy fenntartsák a háborús lelkesedést? Milyen képet közvetített a korabeli média a háborúról, és mindez hogyan hatott az emberek mindennapi életére? Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre válaszol a „Propaganda az első világháborúban” című kiállítás, amelynek megnyitóját október 16-án, pénteken tartották Budapesten, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) dísztermében.

1596002491

A megjelenteket dr. Tüske László, az OSZK főigazgatója köszöntötte, aki elmondta, hogy az első világháborúval köszöntött be a véres huszadik század az európai történelemben. „A totális háború megkövetelte a közvélemény támogatását, így minden háborúzó ország figyelmet fordított a lakosság hazafias és harcias lelkesedésének fönntartására" – mondta, majd hozzátette, hogy a propaganda az első világháború éveitől sokaknak meglepően új fegyvernek bizonyult, ami a háború tömegesedéséből adódott.
„A most megnyíló kiállításunk a magyar, civil lakosság háborús lelkesedését kiváltani és fenntartani igyekvő befelé irányuló propaganda különböző témáit és módszereit tárja a látogatók elé" – hangsúlyozta a főigazgató.

A kiállítást Prőhle Gergely, az Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg. „Nem gondoltam volna, hogy azok a kiállítási tárgyak, amik itt megjelennek, milyen módon vannak még most is jelen egy-egy háztartásban, és milyen módon válnak részévé a mindennapjainknak" – fogalmazott.

1596002491

Ifj. Bertényi Iván, a kiállítás főkurátora röviden ismertette a tárlatot. „Kiállításunkban nagy szerepet szánunk annak bemutatására, hogy az egyes harci cselekmények, háborús győzelmek, vagy adott esetben vereségek milyen módon jutnak el az otthon maradottakhoz, a sajtó miként közvetítette a győzelmeket, illetőleg milyen módon hallgatta el, vagy kisebbítete a vereségek, a visszavonulások szomorú eseményeit"
– mondta, hozzátéve: a kiállítás két szinten, 600 négyzetméteren, kívánja megrajzolni azt, ahogy a kezdeti lelkesedéstől a teljes kiábrándulásig eljut a lakosság.
A látogatók olyan kuriózumokat is láthatnak, mint Babits Mihály híres háborúellenes verseinek eredeti kéziratai.
Emellett a kiállításon eredeti filmen tekinthetik meg IV. Károly megkoronázását, láthatnak konyhai eszközöket, társasjátékokat, háborús sörplakátot, az ellenséget gúnyoló karácsonyi üdvözlőlapot, de gyönyörködhetnek Vaszary János vagy Mednyánszky László háborús rajzaiban is.

A kiállítás megnyitóját Fesztbaum Béla Jászai Mari-díjas színművész előadása színesítette.

A tárlat október 17-től 2016. március 20-ig, minden héten keddtől szombatig, 10–19 óra között tekinthető meg.

1596002491

Fotó: Tóth László