Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Sorozták a legényeket

Szöveg: Galambos Sándor |  2018. június 30. 13:14

Rendhagyó módon, a jelentől indulva ismerhették meg a múltat a Szolnoki Hadkiegészítési Szakgyűjtemény – ismertebb nevén: Sorkatona Múzeum – látogatói a Múzeumok Éjszakáján.

1599189757
Több mint félezren keresték fel a Múzeumok Éjszakáján az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 1. Toborzó és Érdekvédelmi Központ épületében kialakított Sorkatonai Múzeumot. Az országban egyedülálló hadkiegészítési szakgyűjtemény megnyitása évétől, 2005-től fogadja az éjszakai múzeumlátogatókat.  

A múlt iránt érdeklődőket rendhagyó módon korszerű technika, az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár Polaris MRZR-4 járműve fogadta az épület bejáratánál. Az udvaron az MH Katonai Rendész Központ 3. Rendészeti Csoportja tartott baleseti helyszínelési bemutatót, a dandár és az Ejtőernyősök Szolnoki Szervezete közös standjánál pedig lehetőség volt az ejtőernyősök felszereléseit közelről megnézni és felpróbálni. 

A tárlatvezetéssel felidézett múlt emlékeit kilenc helyiségben, mintegy négyszáz négyzetméteren tekinthették meg az éjszakai múzeumlátogatók. A sorkatonaság és a hadkiegészítés emlékét őrző kiállítás egyedülálló módon mutatja be az Osztrák-Magyar Monarchia véderőről szóló 1868. évi 40. törvényének hatálybalépésétől az utolsó magyar sorkatona 2004. november 3-ai leszereléséig eltelt százharminchat év történéseit. A valaha is sorkatonai szolgálatot teljesített fiatalemberek mindennapjait, örömeit, fájdalmait, a háborúk tragédiáit.

1599189758
Az első terem a magyar hadkiegészítés III. Károly korától kezdődő kétszáznegyven éves történetét mutatja be, a következő helyiségben pedig a volt megyei hadkiegészítő parancsnokságok feladatrendszerét, korabeli berendezési tárgyait, irodatechnikai eszközeit láthatják az érdeklődők. Innen a személyügyi, szociális érdekvédelmi és kegyeleti feladatokat bemutató terembe jutunk, majd a katonai igazgatási és hadkiegészítési feladatokat bemutató vitrinek következnek. A sorkatonai szolgálat 136 évének története az ötödik teremben ismerhető meg, amit a tartalékos katonai szolgálat tematikus része követ. A hetedik helyiség a harckészültségi és mozgósítási feladatokkal foglalkozik, majd a katonai pályára irányítás és toborzás témaköre következik. Az utolsó teremben pedig a 2004. november 3-ai központi ünnepségen leszerelt sorkatonáknak állítottak emléket. Itt láthatók többek közt a honvédelmi miniszter által adományozott emléktárgyak és a centi utolsó darabja is.

Ez az éjszaka abból a szempontból is különleges volt, hogy most nemcsak nézelődni lehetett a múzeumban. A vállalkozó szellemű látogatók ugyanis „vezethették" a különleges dandár közelmúltban hadrendbe állított, akadályt nem ismerő ultrakönnyű taktikai gépjárművét, szelfizhettek ejtőernyős felszerelésben, egyenruhába öltözhettek és „kipróbálhatták" a Magyar Honvédségben rendszeresített kézifegyvereket is. 

1599189758
Fotó: MH KIKNYP és a szerző archív felvételei