Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Vászon és ecset

Szöveg: Takács Vivien |  2014. október 8. 21:26

Egy katona mindig érző ember. Gondolata megjelenik vagy a munkájában vagy az életében vagy pedig ecsettel a kezében, a vásznakon – mondta dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök a „Vászon és ecset” című kiállítás megnyitóján Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központ Stefánia Galériájában október 8-án, szerdán.

„A háború történéseit akár átéltük, akár nem, a gondolatainkban ott vannak. Nagyon fontos az, hogy a jövő nemzedéke számára is ottmaradjanak ezek a gondolatok: leírva, megfestve, lerajzolva azért, hogy a jövőben többet ne fordulhasson elő hasonló" – mondta dr. Benkő Tibor vezérezredes a kiállítás megnyitóján.

1595980280

A tárlat a „Mire a falevelek lehullanak…" című rendezvénysorozat első rendezvénye, amelyen kortárs katona-képzőművészek festményeit nézhetik meg az érdeklődők és amelyből kiderül, hogy az alkotóművészek miként gondolkodnak az első
világháború történéseiről. A katonák a műveiket az idei képzőművészeti
alkotótáborban, a mátraházi Kiképzési, Oktatási és Regeneráló Központban
készítették el még júniusban.

Mészáros Géza, Mednyánszky-díjas képzőművész az alkotótábor egyik tanára, kiállítást megnyitó beszédében párhuzamba állította a katonát és a művészt. „Amikor egy művész elkezd dolgozni, előtte van egy fehér vászon és egy szerszám, amivel nyomot tud rajta hagyni. Ez olyan intenzív jelenlétet igényel, hogy egy percig nem gondolhat a múltjára, vagy a jövőjére. Van egy alapvető félelem a helyzettől, hogy hogy fog megfelelni, amely nagyon hasonlít a katonai jelenlétre, amikor teljes koncentrációban a jelenlétben kell lennie" – fogalmazott.

1595980280

A tanítványok nevében Frömmel Gyula képzőművész, nyugállományú zászlós szólt az érdeklődőkhöz. Köszönetet mondott az alkotótábor két tanárnak: Szunyoghy András Mednyánszky-díjas grafikusművésznek és Mészáros Géza, Mednyánszky-díjas képzőművésznek.

A kiállítás október 28-ig tekinthető meg a Stefánia Galériában.

Az október 8-16. közötti, az első világháború százaik évfordulójának emléket állító rendezvénysorozat részletes programja az intézmény honlapján olvasható.

1595980280

Fotó: Tóth László