Vesszőparipa és ólomkatonák
Szöveg: Kovács Dániel | 2013. június 22. 11:25Egyedülálló, új tárlat nyílt meg június 21-én, pénteken a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban. Az elmúlt évszázadok katonai vonatkozású játékait bemutató kiállításon feltűnnek régi korok nagy csatáit idéző ólomkatonák, második világháborús makettek, de még egy pilótaruhába öltöztetett játékmackó is.
Galéria
A megnyitón dr. Kovács Vilmos ezredes, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnoka köszöntötte
az egybegyűlteket, kiemelve, hogy ez az új kiállítás is várja a közönséget szombat este, a Múzeumok
Éjszakáján. Megnyitóbeszédében dr. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója elmondta, ő maga is
lelkes ólomkatona gyűjtő, így személyes élményt is jelent számára ez a kiállítás, egyúttal megemlítette, a népi
játékok körében is szép számmal találni olyan katonai játékokat, mint a tábortűzbe szórt makk, ami sortüzet
imitál, vagy a sárpuskának, népies nevén kukkpuskának is nevezett játék.
A kiválóan megtervezett tárlat témák szerint csoportosítva mutatja be a játékokat. A fából, ólomból, papírból, illetve különféle műanyagokból készült harcosok legöregebbje a 19. században látta meg a napvilágot, a legifjabbaknak pedig a népszerű GI Joe sorozat katonái számítanak. A szárazföldi, vízi- és légi járművek csoportjában az aprócska autóktól, a nagyméretű repülőgép, illetve hajómodellekig sok minden megtalálható. Láthatók az egészen kis gyerekeknek készült középkori játékvárak, de jelen vannak az idősebb korosztályoknak szánt makettek is, köztük a második világháborúban használt Csaba páncélozott felderítő.
A tárlaton láthatók a katonásdit játszó gyerekek kellékei, méretükre szabott egyenruhák, huszársapkák, és természetesen a hozzájuk tartozó játék kardok és puskák. Külön szerepelnek a könyvek, játékmagazinok, katalógusok minden korszakból, valamint társasjátékok kezdve az egyik legősibb stratégiai játékkal, a sakkal, egészen a közismert és méltán népszerű Rizikóig. A kiállítás utolsó termében hatalmas diorámák fogadják a látogatókat, ahol makettezők közreműködésével „játékcsatákat" lehet vívni.
A kiállítás megcéloz minden korcsoportot az óvodáskorú gyermektől a nosztalgiázni vágyó felnőttekig, hiszen az interaktív játékoktól a valódi, múltidéző ritkaságokig minden megtalálható.
Fotó: Szikits Péter