Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ankara engedett

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. március 9. 15:24

Törökország NATO szövetségesei növekvő nyomást gyakorolnak a török kormányra és az ország legnagyobb védelmi vállalatára annak érdekében, hogy vizsgálják felül azt a 2013. szeptemberi döntést, amely értelmében egy kínai pályázónak ítéltek oda egy 3,44 milliárd dollár értékű nagy hatótávolságú lég- és rakétavédelmi rendszer beszerzésére kiírt tendert.

http://biztonsagpolitika.hu/?id=16&aid=1403&title=ez-tortent-a-heten-9-het
Szeptemberben a törökök a kínai CPMIEC (China Precision Machinery Import-Export Corp.) hadiipari vállalatot választották ki a projekt kivitelezésére. A tenderen a kínai CPMIEC cég által gyártott HQ-9-es típus mellett az amerikai Raytheon és Lockheed Martin cégek Patriot PAC-3 légvédelmi rakétakomplexuma, az orosz Roszoboronexport által kínált Sz-300-as valamint az olasz-francia hadiipari konzorcium (Eurosam) SAMP/T légvédelmi rakétarendszere indult.

A török kormány részben a diplomáciai nyomásnak köszönhetően meghosszabbította a kiírt pályázat határidejét. Ennek értelmében a még versenyben lévő európai és amerikai cégek 2014. április 30-ig nyújthatják be új ajánlataikat. Mind a NATO mind pedig az Egyesült Államok illetékesei jelezték, hogy a kínaiak által gyártott rendszer nem integrálható a NATO egységes légvédelmi rendszerébe, továbbá figyelmeztették Törökországot, hogy bármely a programban részt vevő török vállalatnak súlyos amerikai szankciókkal kell szembenéznie. Az ország legnagyobb védelmi vállalatának számító Aselsan cég vált az amerikai szankciók első áldozatává, mint a CPMIEC potenciális partnere. Ezen szankciók elsősorban a cég nyugati bankokkal fennálló kapcsolatainak ártanak. Egyes elemzők szerint a NATO beleegyezése nélkül Törökország nem lesz képes rendszerbe állítani a tervezett kínai haditechnikát.