Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az iráni szankciók feloldásával a Nyugat is nyerhet

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2015. július 24. 14:11

Nem csak Irán és a Közel-Kelet, de a Nyugat is nyerhet a nemrégiben megkötött megállapodással, amelynek része az ország elleni szankciók feloldása is. Ha Teherán csatlakozik az Iszlám Állam elleni fellépéshez és Szíria stabilizálásához, ráadásul komolyan veszi azt az ígéretét, hogy tartózkodik az atomfegyverek előállításától, akkor pozitív irányba lendülhet a térség biztonsági helyzete – mondta Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának vezetője a honvedelem.hu-nak.

1595997667

Hivatalosan is jóváhagyták július közepén az Irán és az úgynevezett hatok (az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország) között létrejött az iráni atomprogramról szóló megállapodást. A nagy jelentőségű megállapodást a Teherán atomprogramja körül Irán és a hatok között tizenhárom éve fennálló vitát követően fogadták el. A nemrégiben bejelentett egyezmény célja annak szavatolása, hogy az iráni nukleáris programot nem használják katonai célokra. E kötelezettségért cserében a nemzetközi közösség fokozatosan feloldja a Teherán ellen bevezetett gazdasági büntetőintézkedéseket.

Irán ígéretet tett, hogy az urándúsításhoz használatos nagyteljesítményű centrifugák számát tíz éven belül kétharmadára csökkenti. Egy Bécsben bemutatott iráni dokumentum szerint a natanzi létesítményben 5060, a fordói nukleáris komplexumban további 1044 maradhat, azonban ezeket nem használhatják urándúsításhoz. Jelenleg Iránban 19 ezer centrifuga van, azonban ezek közül kevesebb mint tízezer működik. A megállapodás szerint az Irán elleni nemzetközi szankciókat legkorábban 2016-tól lépésenként oldják fel, és amennyiben az ország vét a rögzített kötelezettségei ellen, a szankciók ismételten életbe lépnek. A megállapodást további fórumokon kell elfogadtatni, és míg ez az Európai Unió és az ENSZ esetében csak formaság, az Egyesült Államok kongresszusában például jelentős ellenállás várható.

1595997667

Tálas Péter elmondta: az elmúlt 12 évben az iráni atomprogram hatalmasat fejlődött, szakértők szerint a megállapodás pillanatában legalább 10 ezer kilogrammnyi dúsított uránnal rendelkezett, amely 8-10 atombomba előállításához is elegendő. A dúsított urán mennyiségét a megállapodás értelmében 98 százalékkal kell csökkentenie, ami azt jelenti, hogy körülbelül 300 kilogrammnyit tarthat meg a készleteiből. Ezt két módon teheti meg: vagy kiviszi az országból a felesleget (ekkor valószínűleg Oroszország lesz a szállítmány végcélja), vagy átalakítja azt. A szakértő felhívta a figyelmet arra is, hogy a megállapodásban komoly szerep jut a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ), amely rendszeresen ellenőrzi majd, hogy a perzsa állam betartja-e a vállalt kötelezettségeket. Mivel Irán vállalta, hogy nem fejleszti atomfegyvereit, ezért várhatóan a hagyományos harceszközeit bővíti majd. Azonban továbbra is érvényben van két ENSZ-embargó, amelyek azt mondják ki, hogy még öt, illetve nyolc évig tartózkodnia kell a már említett hagyományos fegyverek, mint például a harckocsik, illetve a ballisztikus rakéták fejlesztésétől, így nem várható gyors fegyverkezés – mondta a biztonságpolitikai szakértő.

A közel 78 milliós Irán komoly piacot jelenthet a külföldi vállalatok számára. Az iráni lakosság 56 százaléka 30 éven aluli, és a fiatalok ki vannak éhezve a technológiai újdonságokra, gazdasági elemzők ezért a befektetők tolongására számítanak – írta az AFP. A hivatalos adatok szerint 17 százalékos munkanélküliséggel és 15 százalékos inflációval küzdő ország erősen ki van téve az olajár-ingadozásnak. A kőolajexport az elsődleges devizaforrása Iránnak, amely a világ negyedik legnagyobb olajtartalékával rendelkezik. Az utóbbi években a magas olajárak valamelyest tompították a szankciók hatását. Az előző tavasszal bekövetkező brutális olajáresés azonban rendkívül nehéz helyzetbe hozta a perzsa államot, s így egyre sürgetőbbé vált a kiegyezés a nagyhatalmakkal.

1595997667

Tálas Péter rámutatott, hogy jelenleg mintegy 100 milliárd dollárnyi perzsa vagyon van befagyasztva, amihez valószínűleg hamarosan hozzájut a tulajdonosa. Ebből a pénzből pedig komoly fejlesztéseket hajthatnak végre a szociális és ipari szektorban, amely garantálhatja az ország gazdasági fellendülését. Becslések szerint 2016 közepére az iráni kőolajtermelés elérheti a napi 750 ezer hordónyit is, ami hatalmas mennyiségnek számít. A jelenlegi helyzetben elsőbbséget élvezhet a korrupció felszámolása, amely nagyon elharapódzott a szankciók alatt, illetve az olyan paramilitáris helyi erők visszaszorítása, mint a Forradalmi Gárda. Mindezekkel együtt nagyon valószínű, hogy az ország hamarosan nem csak katonai, hanem gazdasági értelemben is vezető pozíciót szerez a térségben – tette hozzá.

A szakértő szólt arról is, mára világossá vált, hogy a korábban bevezetett szankciók nem igazán befolyásolták Irán nagyhatalmi helyzetét a Közel-Keleten. A kérdés már csak az, hogy miként bizonyítja ezt: az atombomba bármely ország számára egy kiváló szimbóluma lehet a nagyhatalmi státusznak. A mostani események éppen arról szólnak, hogy az ország lemondott erről a jelképről és az úgynevezett küszöb országok sorába állt, amelyek képesek lennének ugyan kifejleszteni és előállítani a fegyvert, de tartózkodnak ettől. Ilyen ország például Brazília és Dél-Afrika – tette hozzá, azzal együtt, hogy ezek az államok éppen a nagyhatalmi státuszuk elismerésért, vagyis azért cserébe mondtak le a saját atomprogramjukról.

1595997667

A megállapodás a közel-keleti helyzetre is pozitív hatással lehet, hiszen ha sikerül Iránt bevonni az Iszlám Állam elleni fellépésbe vagy Szíria stabilizálásába, akkor azzal nem csak a Nyugat, de az egész térség is nyerhet. „Azt gondolom, hogy ha az ország valóban megkapja a lehetőséget, akkor az elkövetkező 5-10 évben modellértékű gazdasági és társadalmi fellendülésnek lehetünk tanúi" – hangsúlyozta Tálas Péter.