Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ez még nem intifáda, csak szervezetlen erőszak

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2015. október 17. 11:15

Még nem lehet a harmadik intifádának nevezni az izraeli eseményeket, mert a palesztin támadásokból hiányzik a szervezettség és a felszereltség, márpedig késekkel, botokkal és kövekkel nem lehet felkelést nyerni – vélte a lapunknak nyilatkozó Közel-Kelet-szakértő.

1596002492

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Jeruzsálemben tartott október 15-i, csütörtök esti sajtótájékoztatóján – az MTI szerint – bemutattak egy biztonsági felvételt, amelyen egy tizenéves palesztin fiú unokatestvérével együtt késsel a kezében látható, amint egy járókelőt kergetnek, majd megkéselnek egy izraeli gyereket. Az izraeli közlések szerint a fiú szintén fiatalkorú unokatestvérét az izraeli biztonsági erők lelőtték, míg őt a helyszínen elütötte egy autó, de hamarosan hazaengedik a kórházból. Ilyen és ehhez hasonló esetek történnek mind gyakrabban a szeptember közepén kezdődött erőszakhullámban.

A gyakran halálos kimenetelű erőszakos palesztin tüntetéseket, valamint a sok, általában késeléses merényletet egyre többen „a harmadik intifádának" (palesztin felkelésnek) tekintenek. A támadások kiváltó oka az a palesztin hivatalos és közösségi médiában lábra kapott feltételezés, hogy az izraeli kormány megpróbálja megváltoztatni a status quót Jeruzsálem óvárosában a Mecsetek terén, noha ezt az izraeli vezetés számos alkalommal cáfolta. Az arabok által Haram as-Sarífnak hívott Mecsetek tere az iszlám harmadik legszentebb helye, és egyben a zsidók legszentebb, Templomhegynek is nevezett területe. A különböző erőszakos cselekedeteknek eddig 32 palesztin és hét izraeli halottja volt.

1596002493

N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet-szakértő szerint intifádáról még egészen biztosan nincsen szó, hiszen hiányzik a szervezettség a palesztin támadásokból. Sokkal inkább az látszik, hogy a támadók egyéni felindultságból követik el a merényleteket. Erről árulkodik egyébként az is, hogy többnyire csak primitív fegyvereket használnak – késekkel, botokkal és kövekkel nem lehet sikerre vinni egy felkelést. Ugyanakkor a fenti tények nem csökkentik a veszélyt, hiszen – ahogy az izraeli nagykövet is mondta – szinte lehetetlen felkészülni a hirtelen felindultságból elkövetett eseményekre.

A szakértő hangsúlyozta, hogy a palesztin oldalon az elkeseredettség például abból fakad, hogy még mindig nem létezik a független államuk.

„Miközben az ENSZ-ben látszólagos közeledés látható, a helyzet egyre bonyolódik, ahelyett, hogy egyszerűsödne ebben az ügyben" – fogalmazott N. Rózsa Erzsébet. Ráadásul mindenki tudja, hogy ha holnap saját államot alakíthatnának, az nem lenne egybefüggő, hanem három részből állna – például az izraeli telepek miatt. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy jelenleg az izraeli társadalom is rendkívül ellentétek feszülnek az egyre radikálisabb telepesek és a többségi társadalom között. Ezek a konfliktusok komoly károkat okoznak az országnak, amely most azzal is szembe kell nézzen, hogy elveszti más arab országok – az iráni nukleáris kérdésben megszerzett – csendes együttműködését is. A palesztin mozgolódás miatt ugyanis még a színfalak mögött eddig együttműködő országok, mint például Szaúd-Arábia, is elhúzódnak.

1596002493