Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonai siker, diplomáciai kudarc az észak-koreai atombomba

Szöveg: Kovács Dániel |  2013. február 12. 16:57

Harmadszor is atombomba robbant Észak-Koreában, az Észak-Hamjong tartományban található kísérleti telepen − vélhetően a miniatürizált, ballisztikus rakéta által is szállítható atomfegyver tesztelése zajlott. Amennyiben a teszt sikeres volt, a jövőben új képességgel erősödik az észak-koreai hadsereg. Ennek katonai és politikai hatásairól Tálas Péter biztonságpolitikai szakértőt kérdeztük.

„Elérkeztünk ahhoz a ponthoz, hogy valószínűleg elkészült az a miniatürizált robbanószerkezet, melynek a szállítását szolgáló nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták már rendelkezésére állnak az észak-koreai hadseregnek" − értékelte a helyzetet a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutató Központjának igazgatója. Hozzátette: nem lát reális esélyt arra, hogy Kim Dzsong Un beváltja januári fenyegetését és az Egyesült Államokat veszi célba.

A szakértő elmondta: egy ilyen támadás öngyilkos és felesleges akció lenne, ugyanis Phenjan két, maximum három nukleáris robbanófejjel rendelkezik, amelyek támadását könnyen kivédené az amerikai rakétavédelmi rendszer. Ugyanakkor a kiprovokált válaszcsapás – amely szükségszerűen atomtámadás lenne – az észak-koreai kommunista rezsim végét jelentené – fogalmazott Tálas Péter.

1595949068

Támadástól tehát egyenlőre nem kell tartani, sőt úgy tűnik, hogy amekkora siker a robbantás a Koreai Néphadseregnek és az országnak, akkora kudarc a diplomácia számára.  A nemzetközi közvélemény szinte percek alatt reagált. Obama elnök a robbantást provokációnak nevezte, hangsúlyozva, hogy az USA a jövőben is megteszi a saját maga és a szövetségesei megvédelmezéséhez szükséges lépéseket. Tokió és Moszkva elítélte a provokációt, Dél-Korea pedig  – amely jelenleg éppen az ENSZ Biztonsági Tanácsának soros elnöke – azonnal kezdeményezte a testület összehívását.

Tálas Péter elmondta: Észak-Korea számára különösen kellemetlen, hogy ebben az esetben nem számíthat Kína támogatására, ugyanis Peking is rossz szemmel nézte a kibontakozó atomprogramot. Ez a lépés, bármekkora katonai sikerként kommunikálja is a párt, könnyen vezethet az ország teljes elszigeteléséhez, ráadásul a szakértő szerint igen valószínű, hogy a BT-ülésen komoly, az eddigieknél jóval súlyosabb szankciókat szavaznak meg, ami tovább súlyosbíthatja az amúgy sem rózsás észak-koreai gazdasági helyzetet.

1595949068

A biztonságpolitikai szakértő úgy látja, az észak-koreai vezetés öngólt rúgott a fegyverkezési programmal, szemben a némileg hasonlóan manőverező Iránnal, ahol még mindig csak az atomfegyver fejlesztésének lehetőségéről „folyik a harc". Az ázsiai országot szinte minden oldalról atomhatalmak veszik körül, melyek egyenként is összehasonlíthatatlanul nagyobb és fejlettebb nukleáris arzenállal rendelkeznek, így a Koreai Néphadsereg vezetői tudhatják, egy ilyen jellegű konfliktusban szükségszerűen alulmaradnának.

Kim Dzsong Unnak pedig, akitől a világ közvéleménye változásokat, óvatos nyitást várt, a mai napon sikerült még jobban elszigetelnie az országot − összegezte Tálas Péter.

1595949068