Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kivonult az MSF

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2014. május 19. 21:24

Május 5-én a Medecins Sans Frontieres (MSF) felfüggesztette működését a Közép-Afrikai Köztársaságban jelentette be Stefano Argenziano, a segélyszervezet helyi missziójának vezetője. Az MSF a továbbiakban csak a sürgősségi ellátást fogja működtetni a polgárháború sújtotta országban.

http://biztonsagpolitika.hu/?id=16&aid=1432&title=ez-tortent-a-heten-19-het
A nemzetközi szervezet erős üzenetet akart küldeni a Közép-afrikai Köztársaság kormányának az országban kialakult helyzet elfogadhatatlanságáról. Az MSF aggodalma főként abból fakad, hogy a politikai vezetés nem ítélte el, az eddig 16 emberéletet követelő, MSF kórházai elleni támadásokat. Legutóbb április 26-án Boguilában öltek meg három önkéntest egy fegyveres támadás során. A mostani lépés ki fog hatni a szomszédos országokban, Csádban, Kamerunban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban működő missziókra is, jelentette be az MSF.

Ezzel párhuzamosan a Közép-afrikai Köztársaság ideiglenes elnöke, Catherine Samba-Panza felajánlotta kormánya felülvizsgálatát. Az elnök asszony hivatalában eltöltött első száz napja után tartott beszédében elismerte azon kritikák jogosságát, miszerint eddigi regnálása során semmilyen eredményt nem ért el a harcok megfékezésével kapcsolatban, valamint, hogy kabinetje nem reprezentálja az ország összes régióját. Ugyanakkor hozzátette három hónap rendkívül rövid idő, ahhoz, hogy érdemi változások történjenek az országban. Samba-Panza egyik Átmeneti Nemzeti Tanács előtt tartott beszédében ígéretet tett a kormány átszervezésére és reprezentatívabbá tételére, valamint kijelentette, hogy sürgetik egy teljes körű politikai dialógus szervezését. Elsősorban az Anti-balaka csoportok sérelmezték, hogy nincs képviselőjük a kabinetben, sőt a kormány együttműködni sem hajlandó velük.

Az ország 2013 márciusában süllyedt anarchiába, amikor a Szeleka muzulmán csoportosulás átvette a halamat a fővárosban, Banguiban. Tíz hónapos uralma alatt a milícia gyilkolt, és fosztogatott a keresztény többségű országban, amelyre válaszul megalakultak a katolikusokból álló Anti-balaka önvédelmi csoportok. A harcok a két fél között állandósultak. Az országban zajló erőszak megfékezésében jelenleg több ezer afrikai és francia békefenntartó is közreműködik.