NATO kibervédelmi gyakorlat Észtországban
Szöveg: Ágota András őrnagy | 2015. november 20. 20:26Az észtországi Tartu városa harmadszor szolgált a NATO Transzformációs parancsnokság (ACT) által szervezett Cyber Coalition gyakorlat helyszínéül november 16. és 20. között, ahol a Magyar Honvédség szintén harmadik alkalommal képviselte hazánkat az évente megrendezett eseményen.
Az ötnapos rendezvény kiváló lehetőséget biztosít a kibervédelmi incidenskezelés gyakorlására az ez irányú tevékenységben érintett üzemeltető, információbiztonsági, szakmai irányító és jogi állomány számára. Emiatt a Honvéd Vezérkar Híradó, Informatikai és Információvédelmi Csoportfőnöksége évről évre nagy hangsúlyt fektet a gyakorlat előkészítésére és megszervezésére, hiszen ezáltal mind a technikai jellegű feladatok végrehajtásához állományt biztosító MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár, mind a jogi támogatást nyújtó HM Jogi Főosztály számára lehetőség nyílik a nemzetközi környezetben végrehajtandó feladatok gyakorlására.
A gyakorlat kiváló alkalmat kínál az információ-megosztás és együttműködés eszköztárának megismerésére, a területen használható eljárásrendek begyakorlására.
A gyakorlat sorozat tervezése során évről évre nehezednek a megoldandó feladatok. Az idei gyakorlatra kialakított forgatókönyvek a tisztán technikai, technikai-jogi és tisztán jogi feladatok megoldására oszthatók.
A technikai jellegű témák egyértelműen napjaink tipikus kérdéseit célozták, mint az adatszivárgás különböző esetei, a felhő jellegű adatkezelés és ezzel kapcsolatos speciális esetek, míg a jogi kihívások az egyes esetek megoldásait szolgáló megoldások megkeresése, a szükséges jogi támogatás biztosítása. A technikai és jogi ügyek kapcsán egyértelmű kihívást jelent a nemzeti szinten történő kezelést meghaladó nemzetközi színtéren történő ügyintézés, ahol nemzetközi kötelezettségek vagy kétoldalú megállapodások hiányában könnyen előfordulhat egy technikai kérésre kapott „miért és mi alapján" típusú azonnali válasz.
A nemzetközi együttműködés során nyilvánvaló követelmény az angol nyelven történő szakmai kommunikáció – beleértve a nemzeti terminológiák közötti eltérések, szakmai zsargonból adódó nehézségek megoldása –, a NATO által rendelkezésre bocsátott kezelői platform használata, illetve a gazdasági, pénzügyi vagy személyi jogi kérdéseket is érintő segítségkérés és nyújtás lépéseinél tapasztalható „aknák" azonosítása.
A Magyar Honvédség Kormányzati Célú Elkülönült Hírközlő Hálózatot üzemeltető és felügyelő állomány az idén más nemzeti együttműködő partner bevonása nélkül oldotta meg a feladatokat. A korábbi években kialakult rend szerint az ügyeleti rendszerre támaszkodó incidenskezelési eljárásrend és az üzemeltető állomány a napi feladatok ellátása mellett szolgálta ki a gyakorlat feladatait is.
A NATO előzetes és részletes értékelést és a nemzeti szakmai értékelést megelőző latolgatás nélkül megállapítható, hogy a végrehajtó és irányító állomány munkája egyre kiforrottabb, gyorsabb és tartalmasabb.
A megoldandó feladatok vonalán igazolható az igény, hogy az üzemeltető állomány terheinek csökkentése és a védelmi rendszabályok erősítése érdekében nagy hangsúlyt kell fektetni az MH Kormányzati Célú Elkülönült Hírközlő Hálózat elektronikus információvédelmi szintjét erősítő elektronikus eseménykezelő (incidenskezelő) képesség kialakítására és üzemeltetésére. Az érzékelés, elemzés értékelés és lehetséges megoldások keresése – benne a nemzeti és nemzetközi együttműködési lehetőségek kihasználása –, a megoldás kialakítása tesztelése vagy a vészmegoldások azonosítása témaköréhez tartozó feladatok nem terhelhetők büntetlenül az üzemeltető állomány feladatrendszerére.
A jogi kérdések összetettsége, a kibertér technikai és jogi bonyolultsága egyre komolyabb kihívást jelent a kibertér biztonságát célzó feladatok során, így a magyar katonák jogi támogatása lépésről lépésre egyre jobban fókuszba kerül.
Fotó: MH, NATO-internet