Orosz katonák harcolnak Szíriában?
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2015. szeptember 10. 11:39Néhány hónapja egyre szaporodnak azok a beszámolók, amelyek az orosz katonai jelenlét komoly növekedéséről adnak hírt a szíriai fronton. Az általunk megkérdezett szakértő szerint Oroszország sosem titkolta, hogy Szíria stratégiailag fontos számára, az Aszad-rezsim pedig mind inkább rászorul a külső segítségre.
Az újság cikkében azt is megjegyezték, hogy több megfigyelés szerint is egy orosz hadihajó tart a Boszporuszon át a háború sújtotta közel-keleti ország felé. „Bár az, hogy orosz katonai tanácsadók már hónapok óta Szíriában vannak, elterjedt hír, de ha ezek a felvételek valódiak, akkor ez lehet az első bizonyíték arra, hogy az orosz katonák a frontvonalon harcolnak" – írta a lap, hozzátéve, hogy az is előfordulhat, a katonák hivatásosok, ezért nem lehet közvetlen kapcsolatot keresni közöttük és az orosz állam között.
Éppen múlt szerdán számolt be az MTI – a SANA állami hírügynökségre hivatkozva -, hogy a polgárháború kirobbanása óta a legsúlyosabb támadás érte a Bassár el-Aszad egyik fellegvárának számító Latakiát: a Földközi-tenger partján fekvő városban pokolgépes robbantás következtében legalább 10-en vesztették életüket és nagyjából 25-en megsebesültek. A nagyjából félmillió lelkes Latakiát eddig viszonylag megkímélték a polgárháború borzalmai. A régiót többnyire síita alaviták lakják, ennek a vallási közösségnek a tagja Aszad is. Az otthonukat az erőszak miatt hátrahagyó szíriaiak közül sokan Latakia tartományban kerestek menedéket.
Moszkva nem kommentálja a Szíriában lévő orosz katonai jelenlét növekedéséről szóló lapértesüléseket, de nem rejti véka alá azt, hogy együttműködik a szíriai rezsimmel – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő.
Az MTI híre szerint Peszkov azt mondta,hogy Oroszország fenntartja a kapcsolatot és együttműködik Bassár el-Aszad kormányával. Arra a kérdésre, hogy valóban nőtt-e az orosz katonai jelenlét a háború sújtotta közel-keleti országban, az elnöki szóvivő azt mondta, hogy nem rendelkezik ilyen információkkal. Hangsúlyozta, többet ő sem tud elmondani, mint amit a múlt héten Vlagyimir Putyin orosz elnök közölt, miszerint korai még beszélni Oroszország részvételéről az Iszlám Állam elleni hadműveletben, hiszen Moszkva már így is elegendő segítséget nyújt Szíriának haditechnikai eszközökkel, fegyverekkel és katonák kiképzésével is.
Gazdik Gyula, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutató Központjának tudományos főmunkatársa elmondta: augusztus óta egyre szaporodnak azok a beszámolók, amelyek arról szólnak, hogy Oroszország magasabb szintre emelte a szíriai rendszer katonai támogatását. Például olvasni lehetett arról, hogy Moszkva MIG-31-es vadászrepülőgépeket küldött a Damaszkusz mellet kialakított légibázisra, illetve arról is, hogy elindította a Dmitrij Donszkoj nevű atom-tengeralattjárót, a világ legnagyobb tengeralattjáróját Szíria felé, és ez a napokban meg is érkezik az ország partjaihoz. Egy másik információ szerint Oroszország és Szíria megújította évtizedekkel ezelőtt kötött barátsági és együttműködési megállapodását, s ennek révén gyakorlatilag átvette a fenti beszámolókban is szereplő Latakia nemzetközi repülőtere mellett kialakított légibázis irányítását. „Orosz szempontból kiemelt jelentősége van a latakiai légi- és a tartuszi kikötőben lévő tengeri bázisnak, amely 90 kilométerre van az előbb említett várostól" – mondta a szakértő.
Moszkva egyébként rendre cáfolja a jelentősebb katonai beavatkozásról szóló híreket, de tény, hogy a két ország kapcsolata már évek óta nagyon szoros, ráadásul az Aszad-rezsimet komoly veszteségek érték az utóbbi hónapokban. A kormányerők a polgárháború következtében jelenleg az ország területének 40 százalékát ellenőrzik, igaz itt él a populáció 60 százaléka. Damaszkusz számottevő katonai meggyengülése következtében valószínű, hogy Oroszország fokozza a katonai jelenlétét – vélte Gazdik Gyula.