Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Phenjan politika céljai a ’90-es évek legeleje óta változatlanok”

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2017. szeptember 6. 9:30

Egyre feszültebb a helyzet Észak-Korea és az Egyesült Államok között, röpködnek az egészen végletes fenyegetések, a világ pedig aggodalommal figyel – a honvedelem.hu által megkérdezett szakértő szerint azonban továbbra sem érdeke senkinek sem egy háború, pláne nem annak nukleáris változata.

Csoma Mózes Korea-szakértő szerint az utóbbi hetek fejleményei tökéletesen beleillenek a ’90-es évek eleje óta folyó washingtoni-phenjani kötélhúzásba – beleértve ebbe a hétvégi állítólagos hidrogénbombás próbarobbantást is. „2016 elején a rezsim már belengette egyszer, hogy az akkori próbarobbantás is hidrogénbombával történt, de a szakértők véleménye megoszlott a kérdésben. Idei rövid újévi beszédében Kim Dzsong Un már fő prioritásnak nevezte a hidrogénbomba meglétét, a kapacitás kiépítését. A dél-koreai források most már egyértelműnek tekintik, hogy Phenjan valóban hidrogénbomba létrehozásán dolgozik, és mivel a hétvégi robbantás jóval erősebb volt a korábbiaknál, annyi bizonyos, hogy folyamatosan haladnak. A déli elemzések szerint még nincsenek teljesen készen, de jó úton járnak afelé, hogy tényleg legyen hidrogénbombájuk."

1596038436
Az ELTE koreai tanszékének vezetője szerint roppant fontos, hogy egyértelműen lássuk az utóbbi hetek egyre élesebb retorikai kirohanásai és fegyverkísérletei mögött meghúzódó politikai szándékot. „Az észak-koreai politika céljai a ’90-es évek legeleje óta változatlanok: el akarják lehetetleníteni, hogy velük szemben katonai erőt lehessen bevetni, és ki szeretnék zsarolni a közvetlen, kétoldalú tárgyalásokat Washingtonnal. Emellett céljuk az is, hogy a nemzetközi közösség ismerje el Észak-Koreát nukleáris hatalomként. Az amerikai huzavona lezárását kétoldalú paktum és diplomáciai kapcsolatfelvétel útján képzelik el, amelynek természetesen része lenne egy békeszerződés is, amely nemzetközi jogilag végre hivatalosan is lezárná a koreai háborút, hiszen itt csak egy fegyverszüneti megállapodás van érvényben a felek között" – hívja fel a figyelmet Csoma Mózes, aki szerint Kim Dzsong Un a hazai lakosság előtt is szeretné legitimálni magát. „A távol-keleti konfuciánus gondolkodásmód és értékrend szerint az életkornak különleges jelentősége van, az ifjú Kimnek pedig nagy hendikeppje, hogy igen fiatalon, különösebb előzetes érdemek nélkül örökölte meg az apjától az ország irányítását. Ha úgy tetszik, e szemléletmód szerint Kim Ir Szen nagy tette a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság létrehozása és ötven éven át történt vezetése volt, Kim Dzsong Ilé pedig, hogy atomhatalommá tette az országot. Kim Dzsong Un nagy tette a hidrogénbomba kifejlesztése és az amerikaiakkal megkötött alku lehetne."

Csoma Mózes kiemeli: hibás megközelítés mindezt európai gondolkodásmód mentén szemlélni. „Az észak-koreai történelemszemlélet gyökeresen mást mond ahhoz képest, mint ahogy mi tekintünk erre a kérdésre. Eszerint ugyanis az elmúlt ötezer év történelmi sérelmei, a Koreát ért külső agressziók a kínai hegemón törekvésektől a mongol betörésen át a japán betörésig, a mandzsu hadjáratokig mind-mind azért következtek be, mert az ország nem rendelkezett megfelelő katonai erővel. Phenjan most úgy tekint magára, mint amely most pontot tesz ezen ötezer éves folytonosság végére. Vagyis a rezsimet nem szabad egy kalap alá venni például a volt közép- és kelet-európai szocialista rendszerekkel, ahol nyilvánvaló volt, hogy az államok legitimitása gyenge lábakon áll, és csak a szovjet csapatok jelenléte miatt tekinthető tartósnak" – mondja a szakértő.

1596038437

A nemzetközi média előszeretettel tekint a jelenlegi pengeváltásokra extrán kockázatosként a kiszámíthatatlan latorállam és a jelenlegi, elődeinél szintén kiszámíthatatlanabb amerikai vezetés miatt. Csoma Mózes szerint ugyanakkor mindez torz képet ad. „Észak-Korea a saját logikája alapján ugyan, de abszolút konzekvensen működik. Ebben az esetben azt kell mondanom, hogy az Egyesült Államok jelenlegi elnöke tekinthető kiszámíthatatlanabb félnek. Elég e tekintetben a dél-koreai reakciókat figyelni, amelyek egyfajta lakmuszpapírként működnek. Dél-Korea legszörnyűbb rémálma ugyanis az volt, hogy Donald Trump esetleg parancsot ad valami olyasféle akcióra, mint pár hónappal ezelőtt Szíriában. Vagyis az, hogy Washington a helyzet nem megfelelő értékelése miatt valamiféle katonai büntetőintézkedést foganatosít Phenjannal szemben. Egy ilyen lépést egészen biztos, hogy borzasztóan heves viszontválasz követne kiszélesedő háborúval. Márpedig Szöul környezete a maga 22 milliós lakosságával roppant sebezhető, és ehhez még csak nukleáris fegyverekre sincs szükség. Egy amerikai megelőző csapás vagy támadás – legyen akármilyen korlátozott mértékű – azonnali lépéskényszerbe hozná a mindenkori észak-koreai vezetőt, akinek már csak a távol-keleti kultúrában alapvető arcvesztés elkerülése miatt is reagálnia kellene" – mutat rá a szakértő.

Csoma Mózes úgy látja: retorikai húzásként fogható fel az amerikai felségterületnek számító Guam megtámadásának belengetése is. „Ráadásul itt sem arról volt szó, hogy közvetlenül a szigetet támadnák meg, hanem azt mondták: négy rakétát indítanának a sziget irányába, amelyek a körzetben zuhannának le. Viszont amint látták, milyen szintű érzékenységgel találták magukat szemben, visszakoztak, és múlt hét kedden már a szokásos irányba, Japán felé indították a rakétájukat. Egyébként pedig a rakéták iránya és hatótávolsága mellett ugyanilyen érdekes, honnan indítják őket. Kim Dzsong Il idején rendszerint a keleti partvidéken lévő, beazonosítható támaszpontokról indították el őket, most azonban már az ország legkülönbözőbb részeiről indítanak rakétákat: a demilitarizált övezet mellett elhelyezkedő Keszongból, a középkori Korea fővárosából ugyanúgy, mint a phenjani nemzetközi repülőtérről vagy az ország felségvizeiről, tengeralattjáróról. Az üzenet itt egyértelműen annyi: bárhonnan tudnának rakétákat indítani, és egy katonai támadás esetén a saját vonzáskörzetükben hatalmas pusztítást tudnának okozni."

1596038437

A szakértő szerint a jelenlegi állapot klasszikus patthelyzet, de semmiképpen sem új. „Úgy gondolom, a nemzetközi közösségnek előbb-utóbb le kell majd nyelnie, hogy Észak-Korea de facto atomhatalomnak tekinthető. Az is egyértelmű, hogy ezek a konfliktusok csakis tárgyalóasztal mellett rendezhetők. Az egyeztetések a háttérben egyébként is folyamatosak, hiszen Norvégiában már idén is leültek egymással az amerikai és észak-koreai képviselők, még ha ezt csak utólag hozták is nyilvánosságra. Biztosra veszem, hogy a New York-i ENSZ-képviseleten és akár a pekingi diplomáciai missziókon keresztül is tárgyalnak, és minden egyes újabb rakétaindítás, nukleáris próbarobbantás azért történik, mert a kulisszák mögött ilyenkor bekeményedik az amerikai álláspont. Ezzel akarják növelni a tárgyalókészséget…" – mondja Csoma Mózes, aki szerint a 2018 elején esedékes dél-koreai téli olimpia előtt mindenképpen rendezni kellene valamilyen módon a jelenlegi viszályt.