Szerencsénk volt, túléltük…
Szöveg: Révész Béla | 2017. május 1. 13:05Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő „Szerencsénk volt, túléltük… – Világpolitika 1945-től napjainkig” című kötetét mutatták be a Honvédelmi Minisztériumban április 26-án, szerdán.
A rendezvény házigazdája, dr. Besenyő János ezredes, a HVK TKH osztályvezetője elmondta: Nógrádi nagyon is komoly témákkal foglalkozik kötetében, melynek értéke − bár szigorú értelemben véve tanulmánykötetnek vagy tudományos műnek nem lehet nevezni − elvitathatatlan. „Gondolatszilánkokként jellemezhetném a fejezeteit, amelyek időben és térben ide-oda vándorolva röviden, élvezetesen és helyenként kifejezetten szórakoztatóan elemeznek egy-egy témakört. A tudományos kutatóhely szándéka az volt, hogy a tanulmánykönyvek mellett a közönségnek stílusában könnyedebb, mégis megkérdőjelezhetetlen szakmai tudással rendelkező szerzői köteteket is bemutasson. Ez a szándék találkozott az olvasókéval, s Nemere István és Bán Mór után így került sor Nógrádi György meghívására"– mondta Besenyő ezredes.
Nógrádi György kötetében – amelynek kapcsán ő is hangsúlyozta, hogy nem történelemkönyvnek, hanem egyfajta elbeszélésnek, értékelések láncolatának szánta – olyan eseményeket idéz fel és vesz górcső alá, amelyeket vagy fontosnak tartott, vagy valamilyen módon a résztvevője volt. A válogatást egyfajta útmutatónak tekinti, s olyan aspektusból szemlélteti az eseményeket, amely segít eligazodni az új idők kihívásainak megfelelően a védelem, a biztonság és a szabadságjogok újraértelmezett labirintusában, s mindezt – ahogyan fogalmazott – a legszerencsésebb módon, szubjektív szemlélettel tehette meg.
A szerző tematikájában és időben is két részre osztotta kötetét. Az első nagy etap az „A nagyhatalmak a második világháború után" címet kapta, s alapvetően a második világégés utáni jelentősebb 20. századi eseményekkel foglalkozik az USA, Kína, Németország vagy Oroszország szemszögéből, de részletesen kitér a délszláv válságra, valamint az arab tavaszra és annak utóéletére is. A kötet második fele a közelmúltba kalauzolja az olvasót. A „Pillanatképek 2015-2016" című rész azokat a problémákat elemzi, amelyek hatása vagy folyamata a mai napig tart. Nógrádi külön fejezetekben foglalkozik többek között a törökországi eseményekkel, a Brexittel, a szír válsággal, a migránsválsággal és az európai védelem aktuális kérdéseivel.
A Honvédelmi Minisztériumban tartott könyvbemutató az ismertetők után veszített hivatalos jellegéből, s helyét egy kötetlenebb beszélgetés váltotta fel. A résztvevők kérdései és Nógrádi György válaszai zömében napjaink aktuális világpolitikai eseményeire, globális válságaira vonatkoztak és reflektáltak. Szó esett Fekete-Afrika biztonsági helyzetéről, a migrációs nyomást csökkentő próbálkozásokról, a bevándorlás és a terrorizmus kapcsolatáról, az európai országok különböző cselekvési terveiről, az integrációs törekvésekről, de Észak-Koreáról és az új ázsiai krízissel kapcsolatban a nagyhatalmak cselekvési lehetőségeiről is.
Fotó: Rácz Tünde