Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Lengyelország választott

Szöveg: Trautmann Balázs (washingtoni tudósító) |  2015. április 24. 21:08

Két komoly lengyelországi fegyverbeszerzést is bejelentettek április 21-én. A jelenleg használt mintegy 40 darab Mi-8 és Mi-17 szállítóhelikopter, illetve a Mi-14 haditengerészeti helikopterek helyett és részben mellé 50 darab Airbus Helicopters H225M Caracal helikoptert vásárolnak, többféle feladatkörre átépítve.

Bár az eredeti, 2012-es tenderkiírás még 70 helikopterről szólt (48 taktikai szállító a hadseregnek, 10 kutató-mentő a légierőnek és 6-6 tengeralattjáró-vadász és kutató-mentő a haditengerészetnek), költségvetési okok miatt 50 gépre csökkent a mennyiség. Meg nem erősített értesülések szerint ebből 16 szállító, 8 tengeralattjáró-vadász, , 8 különleges műveletekre alkalmas, 5 kutató-mentő és 13 harci kutató-mentő változatú lesz. A maradék 20 gépet a Mi-17-esek továbbüzemeltetésével váltják majd ki.

A helikoptertípust idén május-júniusban vetik alá a végső teszteléseknek és ennek eredményes befejezése után kerülhet majd sor a beszerzésről szóló szerződés aláírására. A helikopterek a tervek szerint 2017-től állhatnak majd hadrendbe. Az üzlet értékéről még nincs információ, 2012-ben 3,1 milliárd dollárt terveztek a programra.

1595992540

A verseny vesztesei a PZL Swidnik kínálta AgustaWestland AW149 és a már korábban kiszállt, Sikorsky-érdekeltségű, PZL Mielec, a helyben gyártott S-70i Black Hawk-kal és a S-70B Seahawk-kal.

Kérdés, hogy a lengyelországi gyártóüzem létesítése jelent-e majd plusz előnyt az Airbus Helicopters-nek, amikor a leendő lengyel harcihelikopter-tenderen indulnak majd a Tigris típussal. A várható vetélytársak a Boeing AH-64E Guardian és a Turkish Aerospace Industries T129 ATAK lehetnek.

A lengyel lég- és rakétavédelmi rendszer közepes hatótávolságú elemének modernizálását (Narew-program) viszont amerikai típussal fogják megoldani. 5 milliárd dollár értékben a Raytheon PAC-3 rakétarendszere áll majd lengyel szolgálatba. A tervek szerint nyolc üteg érkezik majd 2025-ig, s az első két üteget már 2018-ra hadrendbe kell állítani. A szerződés része lesz a későbbi PAAC-4 (Patriot Advanced Affordable Capability-4 ) változatra modernizálás lehetősége is. A PAAC-4 programot a Raytheon és az izraeli RAFAEL 2013-ban indította el, melynek során a PAC-3 elemeit (radar-, indító- és vezérlőrendszerek) „házasítanák össze" az izraeli Stunner elfogórakétával.

Címkékhaditechnika