Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megnőtt az érdeklődés a Gripenek iránt

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2012. október 17. 16:24

Megnőtt az érdeklődés a Jas Gripen vadászrepülőgépek iránt, több európai és dél-amerikai ország mellett Thaiföld, Malajzia és más, egyelőre nevét fel nem fedő kelet-ázsiai ország is jelezte érdeklődését irántuk.

Horvátország védelmi minisztere legutóbb úgy nyilatkozott, hogy szeretne tárgyalásokat kezdeni a Saab céggel. A múlt héten pedig az új, E/F-típusú Gripen vadászgép is részt vett a svájci légierő bemutatóján – írták svéd lapok.

A hirtelen érdeklődésnek az elemzők szerint több oka lehet. A gép üzemeltetése olcsóbb a versenytársakénál, azaz költségmegtakarítást jelent, ami az euróválság idején komoly tényező, miközben minőségben és teljesítményben is megfelel a mai haditechnika elvárásainak – vélik szakértők.

Gripenek beszerzése jelenleg Dániában, Hollandiában, Horvátországban, Szlovéniában, Romániában és Bulgáriában van napirenden.

Friss lapértesülések szerint Horvátország kormánya értésre adta, hogy 8-12 darab vadászrepülőgépet szeretne vásárolni a Saab cégtől. Jelenleg az országnak 10 darab MiG 21-es vadászgépe van, amelyek harcképtelenek. A horvát hadügy már hat éve készül lecserélni az orosz vadászgépeket.

1595943313

Norvégia 2007-ben a Gripen helyett az amerikai F-35-öst választotta. Az azóta végzett számítások szerint ez a döntés az ország költségvetésének több milliárd korona veszteséget okozott. Újabban a norvég kormányt emiatt komoly bírálat érte a parlamentben.

Az új generációs E/F típusú Gripenek teljesítményét a svájci légi bemutatón 7000 ember követhette az Alpokban, Brienz város közelében. A bemutatón részt vett a svájci védelmi miniszter és a parlament védelmi bizottsága is. Az ország már korábban keretmegállapodást kötött 22 darab Gripen-gép megvásárlásáról. A svájci törvényhozásban várhatóan heves vita lesz erről, ám a végső döntés a jövőre esedékes népszavazás kimenetelétől függ.

Szakértők szerint a Gripen mind képességeit, mind pedig árát tekintve felülmúlja versenytársait. A svédek nehezményezik, hogy ezt a francia Dassault Aviation és az amerikai Boeing nehezen emészti meg. Az előbbi a Rafale, az utóbbi pedig a Super Hornet gépre próbál vevőket szerezni.

A franciák például árháborúval reagáltak a Gripen sikereire, és a pályázatok lejárta után újabb ajánlattal álltak elő. Engedtek az árból, hogy ezzel megtorpedózzák a Gripent.

A Saab vezetése a napokban úgy nyilatkozott, hogy a vetélytársak kampányt folytattak a cég ellen. Hamis történeteket híreszteltek a cégről a médiában. A Saab vezetése szerint „egyesek be akarják feketíteni a Saabot a világ előtt", hogy ezzel saját gyártmányaikat előnyösebb helyzetbe hozzák.

A Saab konszernnek mintegy 13 000 alkalmazottja van, évi üzleti forgalma eléri a 23 milliárd svéd koronát. A konszernnek 30 országban van képviselete, s 100 országgal van üzleti kapcsolata.

Címkékpályázat