Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

166 éve nyíltak meg Japán kapui a nyugat előtt

Szöveg: Balatoni Kitti | Fotó: internet |  2020. március 31. 8:57

Százhatvanhat évvel ezelőtt, 1854. március 31-én írták alá a kanagavai egyezményt, avagy az amerikai-japán béke-, barátsági- és kereskedelmi szerződést. Az egyenlőtlen megállapodás az Amerikai Egyesült Államok és a Tokugava-sógunátus között jött létre, mellyel Japán kapui – két évszázad után először – megnyíltak a külföldi kereskedelem előtt.

1596077709

Matthew C. Perry sorhajókapitány azért érkezett 1853-ban a szigetországba, hogy elérje a kereskedelmi kapcsolatok kiépítését az Amerikai Egyesült Államok és Japán között. Flottájával behajózott a tokiói kikötőbe, magával hozva a Millard Fillmore elnök javaslatát tartalmazó levelet, amelyet Tokugava Iejosi sógun átvett, ám tárgyalni nem kívánt. Perry haladékot biztosított az ország vezetőinek, majd egy év múlva még több hadihajóval tért vissza, így a szigetország lakói kénytelenek voltak elfogadni a feltételeiket, melyekkel kapcsolatban a sógun a tényleges hatalommal nem rendelkező császár, Kómei engedélyét is kikérte.

A Kanagavában aláírt szerződést 1855. február 21-én ratifikálták. Ezzel megszűnt Japán 1641-től fennálló elzárkózási politikája, melyet az országba érkező keresztény hittérítők és a nyomukban megjelenő gazdasági és politikai fenyegetettség esélye miatt vezettek be. Korábban csupán a hollandoknak és a kínaiaknak tették lehetővé a kereskedelmet korlátozott mértékben Desima szigetén. A kanagavai egyezménnyel megnyíltak Hakodate és Simoda kikötői az amerikai hajók előtt. Ezekben a városokban az amerikaiaknak joguk volt vámok bevezetéséhez, bíróságok létrehozásához és saját tisztviselők alkalmazásához. Simodában konzulátust is nyithattak, valamint eltörölték a hajótörést szenvedő amerikai állampolgárok kivégzését.

Az egyezményt a Harris-szerződés követte 1858-ban, ami engedélyezte a koncessziós területek alapítását, területenkívüliséget biztosított a külföldieknek és a vámokat a minimumra csökkentette a külföldi termékeken.

Japán más országokkal is hasonló szerződések aláírására kényszerült, 1854. októberében az angolokkal, 1855. februárjában az oroszokkal, majd 1859. októberében a franciákkal kötött egyezséget. Japán az egyenlőtlen szerződések miatt félgyarmattá vált.

1867-ben a Tokugava-sógunátus összeomlott, helyére a Meidzsi szövetségi kormány lépett 1868-ban. Abban az évben a császár nevében kormányzott nyugati mintájú rendszer alakult ki a szigetországban. 1869-ben Japán megkötötte szerződését az Osztrák-Magyar Monarchiával is.

1596077708