Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A híres japán kardforgató

Szöveg: Takács Vivien |  2014. február 23. 16:07

Mijamoto Muszasi (eredeti nevén: Sinmen Muszasi no Kami Fudzsivara no Gensin) a japán harcművészet kiemelkedő mestere volt. Ismertségét − többek között − új harcművészeti iskolájának, különös életfelfogásának, híres könyvének, valamint számtalan kiemelkedő művészeti alkotásának köszönheti.

A kor rendkívül híres kardforgatója 1584-ben született Japánban, a Mijamoto nevű faluban. Erős izomzatú, komoly külsejű, vad természetű gyerek volt. Ruhát ritkán váltott, a tisztálkodást pedig tudatosan kerülte. Csecsemőkorában ekcémát kapott, ami kiterjedt az egész testére, ezért a kinézete már egészen fiatal kora óta ellenérzéseket és félelmet váltott ki az emberekből.

Muszasi első csatáját tizenhárom évesen vívta. Ellenfele jártasnak bizonyult a kardvívásban, ezért az ifjú szamurájt nagyon féltette a családja. Ő azonban hajthatatlan volt, és megnyerte a párbajt, amibe riválisa belehalt.

1595967399
A szamurájról több film is készült

Muszasi élete vége felé megírta a híres kétkardos vívásról és a taktikáról szóló könyvét. Az öt elem címűművében a következőt írta magáról: „Első párbajomat tizenhárom éves koromban vívtam, amikor is legyőztem a sintórjú (kardvívás) egyik heihósát (harcművész), egy bizonyos Arima Kiheit. Tizenhat éves koromban győzelmet arattam a Tadzsima tartományból jött, rendkívül erős heihósán, Akijamán. Huszonegy évesen a fővárosba, Kiotóba mentem, ahol többször volt alkalmam találkozni híres vívókkal, ám a számtalan küzdelem során egyszer sem maradtam alul. Ezután tartományról tartományra jártam, és kihívtam párbajra a különböző stílusok harcművészeit, de a hatvan párviadal során egyszer sem találtam legyőzőre."

Tizenhat évesen a mester részt vett a szekigaharai csatában, majd egészen ötvenéves koráig járta az országot. Idősebb korára már főleg az alkotással tökéletesítette képességeit. Az autodidakta módon tanult szamuráj nevéhez sok híres képzőművészeti alkotás is kapcsolható. Készített szobrokat, festményeket, foglalkozott az írás (sodó) és a tea (csadó) művészetével is. Tusfestészetén érezni lehet a szamuráj ízlést: egyszerű, kifejező, határozott vonalakkal dolgozott, és mindössze egy színt használt.

1595967400
Kakasviadalt szemlélő Hotei (Hotei = egy híres kínai szerzetes a Tang-korból)

Összesen tíz képe maradt fenn, mint például a „Kakasviadalt szemlélő Hotei", vagy talán a leghíresebb festménye, a „Gébics a száraz ágon".
Muszasi nevéhez fűződik az 1600-as évek elején alapított Két kard, egy egység iskola. A mai napig sok követője van a kétkardos vívás technikájának. Ezenkívül számtalan animében (japán rajzfilm), mangában (japán képregény), filmben, videojátékban szerepel. Miyamoto Muszasi még az Iron Maiden együttest is megihlette egy szám erejéig.

A híres kardforgató 1645-ben tüdőrákban halt meg.