A hős konyhás
Szöveg: Snoj Péter | 2018. augusztus 19. 13:19Aki látta a 2001-es Pearl Harbor című mozifilmet, bizonyára emlékezik arra az afroamerikai katonára, aki a káosz közepette fegyvert ragadt és felvette a harcot a japánokkal szemben. A konyhás matróz története nem fikció, Cuba Gooding Jr. alakításában Doris Miller tengerész történetét ismerhettük meg…
A már tizenhét évesen is csaknem két méter magas és több mint kilencvenkilós Miller tanulmányai félbe szakadtával több helyen is megpróbálkozott az álláskereséssel, ám színes bőre, tekintélyt parancsoló termete és a harmincas évekre még igencsak jellemző megkülönböztetés miatt rendre elutasították. Jobb híján édesapja farmján dolgozott egészen a huszadik születésnapjáig, amikor is felkereste az egyik közeli toborzóirodát és belépett az amerikai haditengerészet kötelékébe.
Az ominózus napon, 1941. december 7-én a USS West Virginia is a Pearl Harbor-i kikötőben horgonyzott, amikor kora reggel megjelentek az első japán vadászbombázók és torpedóvetők. Az első becsapódásokkor Doris Miller épp a fedélközben szennyeseket mosott. A riadócsengő felhangzásakor azonnal a csatahajó lőszertárolója felé vette az irányt, hogy kiképzése szerint segítse az ágyúk ellátását. A raktárt azonban elpusztította egy becsapódó torpedó. Miller azonnal a sebesültek felé igyekezett és egyesével igyekezett mindenkit biztonságba húzni. Megrökönyödött, amikor a romok alatt meglátta Mervyn Bennion kapitányt, a hajó parancsnokát. A tiszt súlyos sebesülést szenvedett, amelybe később belehalt.
A kitüntetése után 1942 decemberében egy két hónapos amerikai körútra vezényelték, amely során különböző közösségi rendezvényeken beszélt a háborús tapasztalatairól, s közben népszerűsítette az állam által kiadott hadi kötvényeket. A turné után továbbképzésre jelentkezett és elvégezte a haditengerészet hajószakács képzését. Az iskola után már nem az Indianapolisra került vissza, hanem a Liscome Bay nevű kísérő repülőgéphordozóra, amely 1943. novemberében hagyta el Hawaii-t, hogy becsatlakozzon a Makin-sziget körüli harcokba.
Útközben azonban egy japán tengeralattjáró torpedót lőtt ki a hajóra, amely eltalálta a Liscome Bay lőszerraktárát. A robbanás okozta kár olyan hatalmas volt, hogy a hordozó mindössze huszonhárom perc leforgása alatt süllyedt el. A kilencszáz fős legénységből mindössze kétszázhetvenketten élték túl a hajó hullámsírba merülését, ám Doris Miller nem volt közöttük. Szülei éppen 1943. december 7-én értesültek arról, hogy szeretett gyermeküket a haditengerészet halottá nyilvánította.