Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A sosemvolt ember

Szöveg: Révész Béla |  2016. július 10. 11:13

A sosemvolt ember a 2. világháború egyik legmisztikusabb figurája. Életéről semmit nem tudunk, holtában viszont nagy szolgálatot a szövetségeseknek a szicíliai partraszálláskor, amely hetvenhárom évvel ezelőtt, 1943. július 10-én történt.

1943-ra az afrikai hadszíntéren győzedelmeskedtek a szövetségesek. A következő ugrás Európa déli csücske volt, amely szicíliai partraszállás néven vonult be a történelembe. Montgomery és Patton tábornokok egymással rivalizálva igyekeztek megragadni a kezdeményezést, hogy a másikat megelőzve foglalhassák el a szigetet, ugródeszkául használva az olasz csizma elleni invázióhoz. A kakaskodásból aztán számtalan bonyodalom született, a két eltérő habitusú katona (főleg Patton) mintha elfelejtette volna, miért is vannak ott, és úgy tűnt, inkább egymás bosszantására, semmint érdemi hadműveletekre használják csapataikat. Az igazság persze nem ennyire egysíkú, de tény, hogy Patton önfejűsége már Eisenhowernél is kicsapta a biztosítékot.

1596016539

A szicíliai partraszállás a belső torzsalkodástól függetlenül sikeres volt, ám a történet nem volt ennyire egyszerű. Hosszú előkészítő munka és logisztikai műveletek sokasága előzte meg a diadalt. Ilyen volt a 2. világháború azóta is egyik legrejtélyesebb elterelő művelete, a „sosemvolt ember" bevetése. A partraszállás előtt a szövetségesek azt szerették volna elhitetni Hitlerrel, hogy az invázióra nem Szicíliában, hanem Görögországban kerül sor. Hogy a trükk sikerüljön, a spanyol partoknál vízbe dobtak egy hamis papírokkal és dezinformációs dokumentumokkal ellátott, William Martin őrnagyként azonosítható hullát. A tengelyhatalmak katonái ki is halászták, s a nála talált iratokat Berlinbe küldték elemzésre. A hamis dokumentumok a szövetségesek görög partraszállását támasztották alá, s a terv annyira jól sikerült, hogy Hitler elhitte a hazugságot, majd páncélosegységeket vont ki Szicíliából, hogy Görögországba telepítse azokat. A sziget így meggyengült védelemmel várta a partra szálló szövetségeseket.

1596016539

Hosszú évtizedek óta megy a találgatás, valójában ki lehetett a sosemvolt ember. A legelterjedtebb és talán leghihetőbb teória szerint a tervért felelős Ewen Montagu őrnagy egy halott matróz holttestét csempészte le a HMS Dasher repülőgép-hordozó fedélzetéről. A hajó 1943. március 27-én felrobbant, így a sztori és a holttest származási helye még kuszábbá vált, ám egyben meg is könnyítette a háttér magyarázatát.

1596016539

Az 1990-es évek közepén lábra kapott egy másik elmélet is. A teória szerint (amelyet Denys Smyth dolgozott fel 2010-ben Operation Mincemeat: Death, Deception and the Mediterranean D-Day című munkájában) a hulla egy alkoholista teste volt, aki nemes egyszerűséggel patkánymérget evett, és abba halt bele. Bár napjainkban egyre többen ennek a verziónak adnak hitelt, bajos elképzelni, hogy Montagu ilyen kockázatot vállalt volna egy ennyire apró részletekig kidolgozott terv esetén. Katona helyett egy fizikailag és mentálisan teljesen leromlott állapotban lévő, méreg miatt meghalt férfi hulláját a vízbe dobni olyan felelőtlenség lett volna, amit ezen a szinten már nem engedhettek meg maguknak a terv kiötlői.

1596016539

Hogy mi a pontos igazság, talán soha nem tudjuk meg. Egy dolog biztos: a sosemvolt ember óriási szolgálatot tett a szövetségeseknek. Holtteste nélkül Montgomery és Patton sokkal nagyobb kihívás előtt állt volna egymás piszkálása helyett. A sosemvolt ember azonban jelentősen megkönnyítette a dolgukat. Nélküle a szicíliai partraszállás talán egészen másképpen alakult volna.