Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hatvan éve kezdődött a Dien Bien Phu-i csata

Szöveg: Kovács Dániel |  2014. március 13. 15:49

Hatvan évvel ezelőtt, 1954. március 13-án kezdődött az indokínai háború döntő ütközete az észak-vietnami Dien Bien Phu mellett. Az ötvenöt napon át tartó véres csatában a becslések szerint elesett közel kétezer francia és nyolcezer vietnami katona. A győztes partizánsereg foglyul ejtette a francia főparancsnokot és egész törzskarát, ezzel megadva a kegyelemdöfést Franciaország indokínai jelenlétének.

A szebb napokat látott távol-keleti gyarmat, amely a mai Laosz, Vietnam és Kambodzsa területén helyezkedett el, 1887-ben került francia kézbe, és hamarosan a gyarmatbirodalom egyik legfontosabb eleme lett. A második világháború alatt megváltoztak az erőviszonyok, mivel az anyaország német megszállás alatt volt, a Vichy-bábkormány pedig katonai és gazdasági koncessziókat biztosított Japán számára Indokínában. A japán megszállás ideje alatt szerveződött meg a kommunista Ho Si Minh vezette gerillahadsereg, a Viet Minh. A felkelők praktikus okokból együttműködtek a nyugati szövetségesekkel a megszálló Japán elleni harcban, a háború befejezése után azonban elfoglalták Hanoit, kinyilvánítva, hogy nem kérnek a francia gyarmatosításból sem.

1595968529
A jól szervezett francia haderő eleinte könnyű győzelmet aratott

Ezzel egy időben az indokínai államok kikiáltották függetlenségüket, melyet a világháborúból győztesként kikerülő Franciaországnak esze ágában sem volt elismerni. A harcedzett és függetlenségre vágyó gerilláknak azonban a felkínált gyarmati autonómia már kevés volt, így fellángolt a fegyveres harc, mely nagyrészt Vietnam és Laosz északi területén zajlott. Az első években még nem okozott gondot a jól szervezett és ellátott francia gyarmati haderőnek a szedett-vedett fegyverekkel küzdő gerillák elleni harc, 1949-től azonban Sztálin támogatása révén a vietnamiak modern fegyverekhez is hozzájutottak, s ez gyökeresen megváltoztatta a háború kimenetelét. Hamarosan fény derült arra is, hogy a franciáknak súlyos anyagi megterhelést jelent a háború − ekkor lépett színre a kommunisták térhódítását gátolni akaró Amerikai Egyesült Államok, átvállalva a költségek jelentős részét.

Ám a dzsungelháborúba belefáradt franciák visszaszorításának már a hatalmas amerikai segítség sem tudta elejét venni.

Ekkor a szorult helyzetben lévő francia parancsnokok merész lépésre határozták el magukat. Egy kilencezer fős hadsereg megszállta a Dien Bien Phu mellett elterülő völgyet, és a terepviszonyokat kihasználva jól védhető erődrendszert épített ki. Két okból vállalkoztak a kockázatos akcióra a távol eső északi területen. Egyrészt el akarták vágni a Viet Minh utánpótlási útvonalát, a másik céljuk pedig az volt, hogy egy kikényszerített támadással felőröljék a vietnami hadsereget.

A légiósok elfoglalták helyüket az erődítményekben, ám a vietnami támadás egyre csak váratott magára. Mint utóbb kiderült, a szorgos gerillák ezalatt sem tétlenkedtek. Míg egy ötvenezer fős vietnami haderő állásokat épített ki a környező őserdőben, a Viet Minh tüzérségi fölényt is képes volt kialakítani a franciák háta mögött. A Võ Nguyên Giáp tábornok vezette hadsereg mintegy húszezer földműves munkáját vette igénybe, akik kerékpárral szállították a szovjetektől kapott felszereléseket, és testi erejükkel vontatták a nehézütegek ágyúit, keresztül a meredek hegyoldalakon. Ezeket a franciák megmászhatatlannak tartották, így, bár támadásra számítottak, nehézfegyverekre azonban nem.

1595968529
Belefáradtak a dzsungelháborúba

A csata első lövései március 13-án, hajnalban dördültek el. Az elbizakodott franciákat meglepte az egész éjszaka tartó nagy erejű tüzérségi zárótűz, melynek során mintegy kilencezer lövedék találta el a jól kiépített állásokat, amiket aztán véres harcokkal foglalt el a Viet Minh. Bár a franciák felderítése jelezte, hogy ellenfeleik rendelkeznek ágyúkkal, azok számát és űrméretét erősen alábecsülték. A francia tüzérség nem tudta célba venni a jól álcázott Viet Minh-állásokat, így hatástalannak bizonyult. Az sem javított a helyzeten, hogy a tüzérség parancsnoka végső kétségbeesésében egy kézigránáttal öngyilkosságot követett el.

A Viet Minh folyamatos ágyúzása tönkretette a franciák által kiépített kifutópályákat, a légvédelmi ágyúk pedig folyamatosan lőtték a leszálló gépeket, így a Dien Bien Phu-i csapda hamarosan bezárult a védők körül. Az utánpótlást már csak ejtőernyővel lehetett eljuttatni a körülzárt hadseregnek, ám a segítség egy része a vietnamiak által ellenőrzött területen ért földet.

Az erődítménybe utoljára április végén dobtak le egy erősítésnek szánt osztagot, ez azonban nem tudta a veszteséget pótolni. A francia vezetés célja ekkor már csupán a végső vereség halogatása volt, hiszen már a genfi tárgyalásokra készültek. Még ezt sem sikerült azonban elérniük, mivel a Szovjetunió révén egyre modernebb fegyvereket vetettek be ellenük, és beköszöntött a monszun is, esővel árasztva el a völgyben kiépített francia lövészárkokat, lerombolva a bunkereket. Május 6-án indult az utolsó roham a gyarmati egységek ellen, mely egyetlen nap alatt megadásra bírta a francia hadsereget, és egyben lezárta a csaknem nyolc éven át tartó háborút. Franciaország kénytelen volt elismerni egykori gyarmata függetlenségét, ám az 1954 júliusában megkötött genfi egyezmény Vietnam kettéosztásával elvetette egy hosszabb és véresebb háború magvait is.

1595968529
Utánpótlás érkezik