Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kard és fátyol

Szöveg: Takács Vivien |  2015. május 25. 10:22

Őrbottyánban, egy tornácos házban maradt fent az Arlow család szellemi hagyatéka, amelyet 2014-ben Miklauzič István megtalált és feldolgozott. A történeti forrásokból – fényképek, iratok és egy napló – született meg a szerző könyve Kard és fátyol címen.

„A könyv tartalmazza a lefordított naplót, amelyben Lovag Arlow Viktor ezredes első világháborús beszámolóit olvashatjuk. A Nagyváradról Przemyślbe történt bevonulásán át az orosz fogságig, a fogolytáborok gyötrelmein keresztül hadifoglyaink túlélési művészetéig hadtörténészi hitelességgel írja le az eseményeket" – árulta el a könyv szerzője.

Az író elmondta, hogy van egy sorozata, amely olyan személyekről szól, akik „kisebb-nagyobb mértékben alakították a történelmet" és nem ismertek. „Így fedeztem fel többek között Rákóczy Jánost, aki Kossuth Lajos titkára volt, és jelentős munkásságot hagyott hátra, valamint az Arlow család hagyatékát is" − majd hozzátette, hogy a fakuló, fénymásolt német nyelvű naplótöredéknek hiányzott az első negyven oldala, amiből viszont az első tizenhat oldal magyar fordításban megvolt. A bizarr talányt aztán a Hadtörténeti Levéltárban történt kutatással sikerült megfejtenie a szerzőnek, ahol érintetlenül rejtőzött az egyik polcon lovag Arlow Viktor ezredes eredetileg német folyó- és gyorsírással írt hadinaplójának írógéppel átírt változata. Az író ezt fordította le magyarra.

Május 28-án, csütörtökön délután 18 órakor a Budai Klub-Galériában Miklauzič István kutató, történetíró százhúsz képből álló vetítést és előadást tart, amelyből az érdeklődők megismerhetik Arlow Viktor és sorstársainak 1914 és 1920 közötti hiteles történetét.

1595994356