Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ludovikás embermentők

Szöveg: honvedelem.hu /uni-nke.hu |  2016. január 27. 19:06

Január 27-e a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja. 1945-ben ezen a napon szabadult fel Auschwitz-Birkenau, a legnagyobb és leghírhedtebb náci haláltábor. Az auschwitzi múzeum adatai szerint mintegy 1,3 millióra tehető a koncentrációs táborkomplexumba deportáltak száma, ebből mintegy 430 ezer ember Magyarországról érkezett, annak ellenére, hogy sokan igyekeztek segíteni zsidó embertársaikon. Így tett az egykori ludovikás, Ozoray Imre is, aki a jeruzsálemi Jad Vasem Intézettől posztumusz megkapta a Világ Igaza-kitüntetést is.

http://uni-nke.hu/hirek/2016/01/27/ludovikas-embermentok
Az ENSZ 2005-ben nyilvánította január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává. Az egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozta, hogy a tagállamok kötelessége megemlékezni a közel hatmillió, többségében zsidósága miatt üldözött és meggyilkolt áldozatról, és oktatási programokat indítani annak elősegítésére, hogy az ehhez hasonló népirtás többé ne ismétlődhessék meg. Emellett elutasította a holokauszttagadást, és általánosságban is elítélte a vallási vagy etnikai diszkriminációt és erőszakot.

A Budapesten a Holokauszt Emlékközpont évente megemlékezést tart ezen a napon, emellett a vészkorszak embermentő tevékenységéről adatbázist vezet. A listán több egykori ludovikás is szerepel, mint például  Bános László egykori diák, aki többek között a fasori zsidó árvaház gyerekeinek mentésében vett részt.

1596007838

Ozoray Imre ezredes is megtalálható az embermentők között. Az ezredes a Ludovika Királyi Akadémia matematika professzora volt, aki 1940-ben visszavonult az aktív szolgálattól, hogy a tudományos pályájára koncentrálhasson. A német megszállást követően fia, ifj. Ozoray Imre segített a zsidóknak megszökni a csillagos házakból, akiket a szülői házban bújtatott el. Barátnőjét, Müller Leát pedig a gettóból szöktette meg, akit szintén az ezredes házában lelt menedéket.

A nyilas hatalomátvételkor Ozoray ezredest aktív szolgálatra hívták be, holott akkor már 56 éves volt. Egy Vecsés mellett lövészárkot ásó női munkaszolgálatos szakasz parancsnokának nevezték ki. Az asszonyokra azonban deportálás várt, amihez Ozoray már akart asszisztálni: elengedte a nőket, szökésre bátorította őket, anélkül, hogy jelentette volna az eltűnésüket. Egy részüket saját rákosfalvai otthonában bújtatta el.

A vészkorszak során az Ozoray család több mint 20 zsidót, főleg nőket bújtatott, nem egy közülük volt egykori iskolatárs, barát, többen azonban a munkaszolgálatosok közül kerültek ki. Rejtekhelyként a családi ház melléképületének a pincéje szolgált. A bújtatott zsidókról Ozoray Imre lánya, Mária gondoskodott, annak ellenére, hogy a háború sújtotta Magyarországon jegyre lehetett csak élelmet szerezni.

Ozoray Imre ezredes 1986-ban, lánya 2002-ben kapta meg a Világ Igaza-kitüntetést a jeruzsálemi Jad Vasem Intézettől. A kitüntetésben olyan, nem zsidó származású emberek részesülhetnek, akik a vészkorszak idején – sokszor életük kockáztatásával – minden ellenszolgáltatás nélkül mentették az üldözötteket.