Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Negyvenegy éve történt: az utolsó amerikai katona is elhagyta Vietnamot

Szöveg: Kovács Dániel |  2014. március 29. 19:39

Negyvenegy esztendővel ezelőtt, 1973. március 29-én az utolsó amerikai katona is elhagyta Vietnamot. Ezt követően az ázsiai országban elszabadult a pokol. Két év múlva Saigon elesett és dél-vietnami polgárok tízezrei igyekeztek elhagyni az országot. Amerikát a mai napig kísérti a kérdés: vajon minden egyes katonát sikerült hazahozni, vagy maradtak hadifoglyok a Vietkong táboraiban?

A hetvenes évek elején már érezhető volt, hogy nem lesz tartós az amerikai jelenlét Vietnamban. Ekkorra már csak hetvenezer amerikai állomásozott az országban, s közülük csupán hatezer tartozott harcoló alakulatokhoz. Bár Dél-Vietnamban közel egymillió katona állt fegyverben, nyilvánvaló volt, hogy a demoralizált csapatok az amerikaiak légi és logisztikai támogatása nélkül összeomlottak volna.

1595969444
Negyvenegy éve vonultak ki az utolsó amerikai katonák Vietnamból

Ebben a kétségbeesett helyzetben Thiệu elnök bezáratta a dél-vietnami főiskolákat és egyetemeket, hogy a diákokat is besorozzák, és elrendelte a statáriumot.
Nem sokkal az amerikai elnökválasztások előtt, 1972 októberében, titkos párizsi tárgyalásai során Henry Kissinger amerikai külügyminiszter – több mint egyéves egyezkedés után – kompromisszumra jutott Észak-Vietnam képviselőjével. A megállapodás szerint mindkét fél megtarthatta az aláíráskor az ellenőrzése alatt lévő területeket, és bár az USA pótolhatta a déliek fegyvereit, újakat már nem küldhetett.
A béketárgyalások eredményeire hivatkozó Nixon elnök bejelentette a hadműveletek felfüggesztését, amit később a teljes amerikai haderő Vietnamból való egyoldalú kivonása követett. A békeszerződés értelmében azonnali tűzszünet lépett életbe Észak- és Dél-Vietnam egész területén, hatvan napon belül, azaz március 29-éig az utolsó amerikai katonának is el kellett hagynia az országot, illetve fel kellett számolni az összes amerikai támaszpontot. Mindezek mellett  az összes külföldi katonának ki kellett vonulnia Laosz és Kambodzsa területéről.

A békeszerződés biztosította Dél-Vietnam önrendelkezésének jogát, de engedélyezte a délen tartózkodó északi csapatok maradását is. Az első amerikai hadifoglyokat február 11-én engedték szabadon.
A szerződésben foglaltakat szigorúan ellenőrizte a Nemzetközi Ellenőrző és Felügyelő Bizottság, amelynek magyar, lengyel, indonéz és kanadai tagjai voltak.

1595969445
Menekítik egy CIA-állomás dolgozóit

Az utolsó, Vietnam területén zajló amerikai hadművelet a „Frequent Wind" nevet kapta, célja pedig a kommunisták elől menekülő déliek evakuálása volt 1975. április 29−30-án. A nagyszabású műveletben részt vett a Midway repülőgép-hordozó is több más flottaegységgel együtt. A kimenekítés kapcsán sor került egy nem mindennapi eseményre is: egy vietnami repülőtiszt családjával együtt egy kis túragéppel landolt a hadihajó fedélzetén. Erre akkor még volt lehetőség, a későbbiekben azonban már nem. A Midway ugyanis kikötött, mivel a dél-vietnami légierő gépállományának egy részét meg akarták menteni attól, hogy a kommunista erők zsákmánya legyen. Összesen 105 repülőeszközt helyeztek el a fedélzeten és a hangárban, ezek zöme Northrop F−5, A−37, és UH−1 volt, vagyis az utóbbi kivételével olyan típusok, amelyek nem alkalmasak a hajófedélzeti leszállásra.

A háború okozta sokkot az amerikaiaknak máig nem sikerült kiheverni. Többen is feltették már a kérdést, hogy vajon minden amerikai hadifogoly hazakerült-e az 1973-as békekötés után, vagy akadt, akit hátrahagytak politikai megfontolásokból, esetleg puszta felelőtlenségből? Egyesek szerint több százan ott maradtak. Úgy vélik, néhányan akár tizenöt évig is életben lehettek…

1595969445
                                                                         Amerikai hadifoglyok Észak-Vietnamban