Magyar huszár a tengerentúlon
Az amerikai könnyűlovasság alapítójára emlékeztek
Szöveg: Petróczy Levente | Fotó: Horváth Zsuzsa |  2024. november 15. 13:27„A háromszáz esztendővel ezelőtt született huszárezredes, Fabriczy Kováts Mihály megérdemelten tartozik a magyar újítók soraiba. Egyike azon történelmi személyiségeinknek, akiknek köszönhetően a világ számos hadseregében alkalmazták és alkalmazzák ma is a magyar katonák különleges, könnyűlovas harcmodorát, a huszárságot” – fogalmazott a huszárezredes emléktábláját felavató ünnepségen Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes a felvidéki Szinyén, november 13-án.
A miniszterhelyettes beszédében kiemelte, a huszárezredes 1777-ben az akkor már függetlenségi háborúját vívó Egyesült Államokba érkezett, ahol rögtön jelentkezett a Kontinentális Hadseregbe és George Washington huszárezredese lett. Kazimierz Pułaski gróffal közösen megalapították az amerikai könnyűlovasságot, azóta kettejüket tartják az amerikai könnyűlovasság atyjának. A legnagyobb elismerés számukra mégis éppen a britektől érkezett, akik szerint Fabriczy és Pułaski alakulata volt az amerikai hadsereg legjobb lovas alakulata.
„Fabriczy Kováts Mihály személye kapocs Magyarország és az Egyesült Államok között, és kifejezi, hogy a magyar és az amerikai nép egyaránt küzdött már szabadságáért, a függetlenségért és a demokráciáért. Történelmi örökségünk összeköt bennünket, az amerikai könnyűlovasság megalkotása, a szabadság tisztelete és szeretete stabil alapként szolgál országaink közötti kapcsolatok további bővítéséhez és gyarapításához” – fogalmazott Kováts huszárezredes történelmi jelentőségéről a miniszterhelyettes.
Hermann Róbert főtanácsos, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum tudományos-helyettese felidézte Fabriczy Kováts Mihály hőstettét, amikor Pułaskival háromszoros brit túlerőt szorítottak vissza 1779. május 11-én, Charleston brit ostrománál. Ráadásul annak ellenére tették ezt, hogy a város vezetői már fel akarták adni a küzdelmet. A magyar huszárezredes hősi halált halt az ostrom során, huszárhoz méltóan, szablyával a kezében vesztette életét. Hősiességüknek köszönhetően a britek feladták az ostromot és visszafordultak. Fabriczy Kováts Mihály vakmerőségét a britek is elismerték, az ostromot követően katonához méltó módon temették el.
A huszárezredes felesége, Szinyei Merse Franciska, 1780-ban Szinyén kápolnát építtetett férje emlékére, ugyanis sírját nem tudta meglátogatni a tengerentúlon. Érdekesség, hogy élettörténetük feltűnő azonosságára alapozva egyesek úgy vélik, hogy Petőfi Sándor a hős huszárezredesről mintázta Kukorica Jancsi, vagyis János Vitéz karakterét.
Galéria