Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nyugodt kadétok, „dühös” színészek

Szöveg: Bányász Eszter | Fotó: Pintér Ákos |  2024. november 15. 15:10

Több, mint kétszáz kadét tekinthette meg Reginald Rose: A tizenkét dühös ember című bűnügyi játékát a Honvédelmi Minisztérium Honvédelmi Nevelési Főosztálya által szervezett KúlTúra elnevezésű programsorozat keretében, a székesfehérvári Vörösmarty Színházban, november 14-én.

„Székesfehérvár több, mint ezeréves katonaváros, a nemzet történelmi fővárosa. A katonák a mai napig rendkívül fontos szerepet játszanak a város életében, ezért nagy öröm és megtiszteltetés, hogy a mi színházunkban köszönthetjük a Székesfehérvárról és környékéről érkezett kadétokat” – hangsúlyozta köszöntőjében Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes.

„Ez a darab a döntésről szól, ami a katonák életében is a legnehezebb – eldönteni, hogy adott pillanatban és helyzetben mit tesznek, milyen irányba indulnak el” – emelte ki a miniszterhelyettes, hozzátéve: „az azt követő cselekvéssorozat már a kiképzések során begyakoroltak alapján zajlik.” Vargha Tamás kérdésünkre emlékeztetett, hogy a kadétok a nap első részében a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadimustra elnevezésű kiállítását is megtekinthették. „Minden, ami igazán szép, érdekes, izgalmas a hadviselésben a 18. századtól napjainkig a katonai életben az most itt van Székesfehérváron” – fűzte hozzá az államtitkár.

Szikora János, a színház igazgatója a darab kapcsán kiemelte: „a jogot az ember azért találta ki, hogy biztonságban érezze magát, hogy el tudja választani hitelesen a jót a rossztól. Csak van, amikor a jog megtréfálja az embert. Van, hogy nem szolgálja az igazságot, mert az igazság az, hogy bűncselekmény történt, csak a jog nem tud vele mit kezdeni. Az igazság iránti őszinte ösztön és vágy kihagyhatatlan az emberekből – s ezen a mély, ősi ösztönön alapul ez a dráma.”

A kulturális estet néhány kadét számára exkluzív színházlátogatás tette különlegessé. Megtudhatták például, hogyan működik a forgószínpad, mi rejlik hazánk második legrégebbi kőépületének ruharaktárában, s hogyan sikerült a második világháború utáni bombatalálatot is túlélt színházat rekonstruálni úgy, hogy jelenleg a legjobb tíz közé tartozik a színpad-, hang- és fénytechnika szempontjából is.