Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Százezer embert ölt meg a második világháború egyik legpusztítóbb légitámadása

Szöveg: Kovács Dániel |  2014. március 9. 9:06

1945. március 9-én kezdődött a második világháború egyik legpusztítóbb szőnyegbombázása. Az Egyesült Államok légiereje egyetlen éjszaka leforgása alatt félmillió gyújtóbombát szórt a japán fővárosra. A gyilkos tűzben negyvenegy négyzetkilométer pusztult el a városból és százezer ember égett halálra.

1945 kora tavaszán Európában már az utolsó puskalövések dördültek el, május 8-án pedig Németország feltétel nélkül megadta magát. Ám az ázsiai térségben ekkor még igencsak távolinak tűnt a háború vége. A fordulópont, azaz a midwayi csata már három éve lezajlott, az amerikai tengerészgyalogosok pedig hatalmas áldozatok árán, egyik szigetet a másik után elfoglalva araszoltak egyre közelebb Japánhoz. Ezenkívül −  hogy az ázsiai nagyhatalmat minél előbb rábírja a kapitulációra − 1944 őszétől a Mariana-szigetekről felszálló amerikai repülőgépek bombázni kezdték a japán nagyvárosokat. Az amerikai hadvezetés számára ez annál is inkább fontos volt, hiszen az Ivo Jima-i és okinavai harcok megmutatták: a japán katonák halálukig harcolnak, így aztán nem volt nehéz kitalálni, milyen sokáig tartana és mekkora áldozatot követelne egy hagyományos partraszállás Japánban. A szövetségesek készítettek ugyan terveket a japán anyaország legdélebbi szigetén, Kjúsún végrehajtandó partraszállásra, de mivel úgy számoltak, hogy az inváziós erők várható veszteségei akár az egymillió főt is meghaladhatják, a véres harcok helyett az amerikai hadvezetés más tervvel állt elő: a terrorbombázással, amelynek utolsó felvonásaként az atombombát is bevetették.

1595968248
Curtis Emerson LeMay tábornok

A bombázásokat a rutinos Curtis Emerson LeMay tábornok irányította, aki évekig dolgozott a bombázótechnikák tökéletesítésén. 1942-ben Angliába küldték, hogy a Németország elleni támadásokat irányítsa. Gyakran maga is repült egy B−17-es pilótájaként a nappali precíziós bombázások idején. 1944 júliusában áthelyezték a csendes-óceáni térségbe. Mivel a Japán elleni nappali támadásokat pontatlannak találta, ráadásul az elvártnál nagyobb veszteségekkel jártak, LeMay az éjszakai gyújtóbombás akciók mellett döntött, s a gépeket maximális bombateherrel rakatta meg a nagyobb pusztítás érdekében. A bevetések legfontosabb eszköze a Boeing által kifejlesztett négymotoros nehéz bombázó repülőgép, a B–29 Superfortress lett, amely felvonultatta a kor csúcstechnológiáját. A második világháború legnagyobb szolgálatba állított bombázógépét hermetizált kabinnal és törzsvéggel, a kettő között hermetikus alagúttal szerelték fel, géppuskatornyait távvezérlésű tűzvezető rendszerben egyesítették. Az Enola Gay, mely a Little Boy nevű bombát ledobta Hirosimára, szintén egy B–29 Superfortress volt.

1595968248
A B-29-esek szörnyű pusztítást okoztak gyújtóbombáikkal

Ilyen körülmények között szálltak fel 1945. március 9-én a B–29-esek, hogy terrorbombázást hajtsanak végre Tokió felett. A támadás elégette a város felületének jelentős részét, a becslések szerint százezer ember halálát okozta. Ahogy világszerte megszokottá vált, a terrorbombázás itt is a civil lakosság körében végzett nagyobb pusztítást. Ahogy az Drezda esetében is történt, a tűz elképzelhetetlen gyorsasággal terjedt a zsúfolt város faházai között, a sűrűn lakott negyedekben; szemtanúk valóságos pokolról számoltak be. Sokan úgy vélik, a háború egyetlen másik légitámadása sem okozott nagyobb pusztítást életekben és tulajdonban sem Európában, sem a Távol-Keleten. A pusztítás, melyet a hagyományos robbanószerrel működtetett gyújtóbomba okozott, nagyjából megegyezett az atombomba okozta károkkal, a különbséget csupán a felhasznált repülőgépek száma és az erőforrások mennyisége jelentette. A bombázók szinte minden éjjel támadták Japánt. A gyújtóbombák részben vagy teljesen felégettek hatvanhárom japán várost, megöltek félmillió embert, további nyolcmilliót pedig hajléktalanná tettek.

Egyes források szerint a japán császár már ezek után is hajlott volna a kapitulációra − ezek szerint az atombombák bevetésére nem is volt tényleges szükség. Annyi bizonyos, hogy a hagyományos és nukleáris bombák együttes alkalmazása meghozta a kívánt eredményt, a japán fegyverletételéről szóló egyezményt 1945. szeptember 2-án írták alá a Tokiói-öbölben horgonyzó Missouri csatahajón, a Kínában és Indokínában harcoló egymilliós japán hadsereg pedig szeptember 9-én Nankingban kapitulált Csang Kaj-sek nemzeti erőinek.

1595968248
Tokió a támadás után