Százhetven éve történt az ozorai ütközet
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2018. október 7. 15:24A pákozdi csata 1848. szeptember 29-én a szabadságharc egyik első sikerét hozta a frissen felállított magyar hadseregnek, ám a szálakat végül csak bő egy héttel később, az ozorai ütközetben varrták el végleg a hős honvédek és nemzetőrök.
A magyar függetlenségi törekvéseket a kezdetektől fogva gyanakodva szemlélő horvátok hadereje Joszif Jellasics bán vezetésével 1848. szeptember 11-én indított hadjáratot a forradalmi Magyarország ellen. Jellasicsot a nyár folyamán – jelentős mértékben Batthyány Lajos miniszterelnök nyomására – eltávolították posztjáról, ám V. Ferdinánd szeptember 4-én Buda beleegyezése nélkül visszahelyezte pozíciójába, ezzel is jelezve, hogy nem tekinti tárgyalópartnernek a független magyar kormányt. Jellasics erői a Habsburg udvar támogatása mellett lépték át a Dráva vonalát, és azzal együtt a magyar határt, majd megindultak a főváros ellen. A bán gyorsan egyértelművé tette, hogy hadjáratának célja a forradalom leverése, és mindezt a Habsburgok teljes támogatása mellett kívánja elérni. Batthyány ezt követően lemondott posztjáról, és népfelkelést hirdetett a Dunántúlon. Mivel Magyarország a március 15-ei forradalom kitörésekor nem rendelkezett önálló fegyveres testülettel, a védelem kérdése kényes pontnak bizonyult: az év szeptember 21-jén létrejött az Országos Honvédelmi Bizottmány, hogy segítse a független, felelős magyar kormányt a területi integritásért vívott küzdelemben, és ezzel egyetemben védje meg az országot az idegen fegyveres erőkkel szemben. E testület tagjaként indult országos toborzókörútra Kossuth Lajos a Bizottmány megalakulását követő napokban: már első, Cegléden megtartott beszédjének hatására 2-3 ezer önkéntes csatlakozott a magyar haderőhöz.
Másnap a térségbe érkezett Perczel Mór és Görgei Artúr erői is. A császári csapatok harapófogóba kerültek, és a hitét vesztett hadsereg gyakorlatilag küzdelem nélkül adta meg magát – ezzel együtt a történtek ozorai ütközetként vonultak be a történelemkönyvekbe. Érdekesség, hogy a magyar csapatok a teljes szabadságharc alatt éppen Ozoránál ejtették a legtöbb hadifoglyot. A magyar képviselőház később nyilatkozatban köszönte meg a haditettet Perczel Mórnak, akit az Országos Honvédelmi Bizottmány ezredessé léptetett elő, akárcsak Csapó Vilmost.