Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tódzsó Hideki bukása

Szöveg: Révész Béla |  2018. április 29. 6:05

Hetvenkét esztendővel ezelőtt, 1946. április 29-én emeltek hivatalosan vádat Tódzsó Hideki, Japán második világháborús miniszterelnöke ellen a tokiói perben. Az ítélet gyakorlatilag borítékolható volt.

1599186296

Az akkor 56 éves Tódzsó Hideki 1940-ben került kormányzati pozícióba. A második világháború kitörése után az egyik legkeményvonalasabb nacionalistának, a náci Németország és a fasiszta Olaszország hívének számító katonát ekkor nevezte ki hadügyminiszterré Konoe Funimaro miniszterelnök. Az 1943-as Indokínai-félsziget megszállása miatti nyugati olajembargó érzékenyen érintette Japánt. A miniszterelnök tárgyalásos úton rendezte volna a problémát, ám Tódzsó minden eszközzel akadályozta ezt. Funimaro körül végül elfogyott a levegő, s októberben lemondott. Hirohito császár Tódzsót bízta meg az új kormány vezetésével, és a friss miniszterelnök nem is tétlenkedett. December 7-én az ő jóváhagyásával Japán csapást mért a Pearl Harborban állomásozó amerikai hadiflottára, ezzel végérvényesen a világégésbe és a törvényszerű bukásba taszítva az országot.

1599186296

Tódzsó dicsősége nem tartott sokáig. A kezdeti sikerek után sorozatos katonai kudarcok követték egymást, amelyekre a japánok egy idő után nem tudtak érdemi választ adni. Hírhedtté vált azonban a miniszterelnöksége alatt a hadifoglyokkal szembeni különösen kegyetlen bánásmódról és több százezrük meggyilkolásáról. A császár, látva tehetetlenségét, 1944-ben végül lemondatta. Amikor Japánra 1945-ben ledobták a két atombombát, és az ország feltétel nélkül kapitulált, már mindenki számára nyilvánvaló volt, hogy az európai nürnbergi perhez hasonlóan Japánban is tartanak majd a háborús bűnösök ügyében tárgyalást. Dougles MacArthur tábornok többek között (vagy elsősorban) Tódzsó ellen is kiadta az elfogatóparancsot.

1599186296

1945. szeptember 11-én az amerikai katonai rendészek körülzárták Tódzsó házát. A volt miniszterelnök nem akart az ellenség kezébe kerülni, így pisztolyával mellbe lőtte magát. Szerencsére vagy szerencsétlenségére, a lövedék nem találta el a szívét. Életét az orvosok megmentették, állapota pedig lehetővé tette, hogy a Nemzetközi Katonai Törvényszék előtt feleljen tetteiért. 1946. április 29-én hivatalosan is vádat emeltek ellene, május 5-én pedig kezdetét vette a tokiói per, mely két éven át tartott.  

1599186296

Huszonnyolcan ültek a vádlottak padján, a bíróság végül nem hozott felmentő ítéletet. Hét személyt ítéltek kötél általi halálra, köztük Tódzsó Hidekit, volt császári tábornokot, hadügyminisztert, miniszterelnököt. Az ítéletet 1948. december 23-án hajtották végre.