Zrínyi Miklós: „A vitézség nem egy napi tanúság…”
Szöveg: Antal Ferenc | 2020. május 3. 14:28400 esztendővel ezelőtt, 1620. május elején – egyes források szerint 1-jén, míg más dokumentumok szerint 3-án – született Zrínyi Miklós horvát bán, költő és hadvezér, a kora újkor legjelesebb magyar-horvát államférfija és hadtudósa.
Páratlan politikai, katonai és irodalmi teljesítményének köszönhetően méltán vált a tizenhetedik század, sőt a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb alakjává, akinek tiszteletére a Magyar Országgyűlés – a Honvédelmi Minisztérium kezdeményezésére – 2020-at Zrínyi Miklós-emlékévvé nyilvánította.
A jeles évforduló alkalmából cikkünkben a török-magyar háborúk egyik legjelentősebb hadművészeti teljesítményével, az eszéki híd 1664. február 2-i felégetésével emlékezünk rá.
Habár az 1650-as évek végén Erdély és a Török Birodalom között jelentősen megromlott a viszony, a Habsburg Birodalom erre meglehetősen erőtlenül reagált. Hiába kérte I. Lipót császár védelmét az újonnan megválasztott Kemény János erdélyi fejedelem, a Raymondo Montecuccoli császári tábornok vezetésével érkezett csekély haderő csupán arra volt elegendő, hogy kivívja a török szultán haragját a Habsburgokkal szemben. Hamarosan jelentős török-tatár sereg tört be Erdélybe, amelynek fővezére Apafi Mihályt tette meg fejedelemnek. Kemény János így magára maradt, mégis megkísérelte, hogy támadást indítson Apafi és az őt támogató törökök ellen. A törökök gyorsan reagáltak és az 1662. január 23-án vívott nagyszőlősi csatában szétverték Kemény János csapatait, aki maga is holtan maradt a csatatéren.
Zrínyi csapatai január utolsó napjaiban elérték a jól megerősített Szigetvárt, amelynek őrsége felkészült a védekezésre. „A keresztény csapatok ágyúlövésnyire meg tudták közelíteni a várat, ami alátámasztja azt a tényt, hogy azon a télen a rendkívüli hideg miatt a környező mocsarak befagytak, így az ostromlóknak lehetősége volt a jég hátán ágyúkat juttatni a vár közelébe" – mondta Négyesi Lajos, aki szerint Kanizsa viszonylatában is felmerült az elképzelés, hogy a befagyott mocsarakra támaszkodva indítsanak hadműveleteket a vár ellen.
Megfelelő ostromeszközök híján Szigetvár ostroma végül elmaradt, de a támadók feldúlták I. Szulejmán szultán türbéjét, azonban Zrínyi megtiltotta a szultáni sír kifosztását.
Január 27-én a keresztény sereg előőrsei elérték Pécs külvárosát, majd heves harcokat követően elfoglalták. „A csapatok addig már több mint százötven kilométert tettek meg a rettentő hidegben, sőt a korabeli források beszámoltak arról, hogy a katonák a megfagyott földbe képtelenek voltak a sátorcövekeket leverni, ha esetleg mégis sikerült, másnap nem tudták összecsomagolni, mert annyira megfagytak a ponyvák "- idézte fel Négyesi Lajos, hozzátéve azt is, Zrínyi csak úgy tudta motiválni Hohenlohét és a rajnai szövetség katonáit, hogy megígérte nekik: Pécs elfoglalásával hatalmas zsákmányra tehetnek szert. Ez meggyőzte a keresztény csapatokat, akik véres harcok árán betörtek a városba, ahol hatalmas hadizsákmányra tettek szert. Ennek ellenére a sereg ellátási gondokkal küszködött. Esterházy Pál így írt erről: „bámulatos, hogy ekkora bőség mellett mily nagy volt a táborban a kényszerínség, ugyanis míg dúskáltak a gabonában, nem volt elegendő malmuk, s ezért a sereg nyomasztó kenyérhiányban szenvedett."
A hadjárat véget ért, s noha Szigetvár és Pécs falai ellenálltak a támadóknak, a hazatérő Zrínyi Miklóst nem csak a Habsburg Birodalomban, de egész Európában hősként ünnepelték. A téli hadjárat a korban hadműveleti bravúrnak számított: a szokatlanul hideg tél és az ellátási gondok ellenére a keresztény csapatok csaknem 300 kilométert tettek meg ellenséges területen, ezalatt számos török erősség elfoglalásával, valamint a Dráván épített átkelő megsemmisítésével közelebb hozták a stratégiai erősség, Kanizsa elfoglalásának esélyét.
* * *
„1000 év katonái" – honvédelmi csapatvetélkedő középiskolásoknak
A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség „1000 év katonái" címmel kétfordulós honvédelmi témájú szellemi csapatvetélkedőt hirdet. A verseny célja, hogy a középiskolások megismerjék a magyar hadtörténelem győztes eseményeit és ezáltal a szervezők bemutassák számukra a megújuló Magyar Honvédséget.
A kétfordulós vetélkedőről, valamint a jelentkezés feltételeiről további részletek a honvedelem.hu/1000-ev-katonaioldalon olvasatók.