70 ezer áldozat mementója
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2007. október 30. 14:09Újonnan épült dokumentációs központ nyílt hétfőn a nyilvánosság számára az egykori bergen-belseni hadifogoly- és koncentrációs tábor területén.
A központ avatásán részt vettek a német szövetségi, valamint az alsó-szászországi tartományi kormány magas rangú képviselői – köztük Bernd Neumann kulturális államminiszter és Christian Wulff tartományi kormányfő -, továbbá mintegy ezren a bergen-belseni tábor túlélői, illetve az áldozatok hozzátartozói közül.
A meghívott vendégek között volt a Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága keretében működő bergen-belseni magyar túlélők csoportjának küldöttsége is, Dénes György történész professzor vezetésével.
A delegáció tagjai a berlini magyar nagykövetség képviselőjével együtt helyezték el koszorúikat a tábor több tízezer áldozatának emlékművénél és felkeresték a magyar áldozatok emlékét őrző jelképes sírokat.
Bergen-Belsen – Ravensbrückkel és Sachsenhausennel – csaknem egy időben 1945. április 15-én szabadult fel. A koncentrációs táborban mintegy 20 ezer volt szovjet és lengyel hadifogoly, illetve több mint 50 ezer zsidó halt meg.
A Hannovertől északra fekvő Bergen-Belsenben lelte halálát az Amszterdamból elhurcolt, naplót író Anna Frank, és ott tartották fogva a francia Simone Veilt, az Európai Parlament volt elnökét is, aki a közelmúltban egy interjúban kijelentette: “Soha nem tudjuk kitörölni emlékezetünkből azt a rettenetet, amit Bergen-Belsen jelentett 1945 áprilisáig, a brit harckocsik megérkezéséig".
Bergen-Belsent a britek szabadították fel, a Berlintől északra fekvő Ravensbrücköt és Sachsenhausent pedig a szovjet hadsereg.
Az újonnan létesített központban külön könyvtár, illetve dokumentációs kiállítás mutatja be a tábor történetét és felszabadításának krónikáját. A távirati iroda értesülése szerint a dokumentációs anyagok összeállításához a Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága is segítséget nyújtott.
A központot felkereső látogatók egyebek között a túlélőkkel készült interjúfelvételeket hallgathatnak meg, s a tragikus évekből fennmaradt naplótöredékeket ismerhetnek meg.