A doni áttörésre emlékeztek Kaposváron
Szöveg: Kátai Róbert százados | 2011. január 18. 10:11A doni áttörésre emlékeztek Kaposváron az ország egyetlen elesett katonák tiszteletére emelt templománál január 16-án, vasárnap. A Mártírok és Hősök Közalapítvány szervezésében megrendezett megemlékezésen egy túlélő naplójának soraival idézték fel a 68 évvel ezelőtt történt borzalmakat.
Az összegyűlt megemlékezők előtt dr. Heintz Tamás, országgyűlési képviselő mondott beszédet, amelyben Lukács Géza főhadnagy, a kaposvári 6. Honvéd Gyalogezred tisztjének naplójából idézett.
Az 1943. január 13-án indult szovjet offenzívában és az azt követő visszavonulásban több tízezer magyar katona halt hősi halált, közülük hat-hétezer volt somogyi. A somogyi katonák a Don partján, Liszki falu határában építették ki állásaikat, itt érte őket a szovjet erők harckocsi támadása.
A Doni tragédia a magyar nemzet történetének egyik legsajnálatosabb, legsötétebb fejezete. Pásztor István nyugállományú ezredes úgy fogalmazott: kegyeletre van szükség és arra, hogy unokáinkkal, gyermekeinkkel együtt emlékezzünk elhunyt fiainkra, apáinkra a temetőkben.
A megemlékezés végén önkormányzatok, rendvédelmi szervek, társadalmi és civil szervezetek és a pártok képviselői helyezték el a kegyelet koszorúit a Mártírok és hősök emlékművénél a templom előtt. A MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred nevében Bárdos Antal mérnök ezredes, parancsnok és Szikszai László mérnök alezredes, a helyőrségtámogató parancsnokság parancsnoka koszorúzott.
Részlet Lukács Géza főhadnagy naplójából:
„1943. január 17 – reggel. Egész éjjel menetelünk, oldalunkban mindenütt harcok folynak. Sietnünk kell, nehogy utunkat elvágják. Borzalmas a hideg, állandóan mínusz 40-42 fok. A kimerültségtől és az éhségtől kifáradt emberek közül sokan az út mellett fagynak meg."
„1943. január 26 – Tudonye. Minden nap 25-30 kilométert menetelünk a hideg, orosz télben. Sokszor térdig érő hóban, hófúvásban. Orosz házakhoz szállásolunk. Megtelünk tetűvel. Fehérnemű csak az van, ami rajtam van. Ellátásunk rossz. Van nap, 24-e, hogy csak egy darab kenyeret kaptunk. A lakosság szegény, csak krumplit tud adni."
„1943. február 11 – Oljanovka. Folytatjuk menetünket hátra. Az emberek fáradtak és betegek. Hihetetlen lelkierővel menetelnek fagyott lábakkal, betegen, mert nyugatra, hazafelé megyünk."
„1943. március 28 – Orucs. A Don mentén elesett hősök emlékének áldozunk. Az ünnepélyen jelen van Jány vezérezredes. Puszta Sándor pap-költő, leányfalusi plébános mond ünnepi beszédet. Érzem, hogy kivételesen nagy szellem és kivételes szónok mondja el súlyos mondanivalóját. A szavak mégis súly nélkül lepattognak rólam, nem jutnak el az értelemig és semmiféle benyomással nincsenek rám. Szünet nélkül csak az otthon iránti vágy él bennem, s egy ritmust ver vérkeringésem: menjünk haza!"