A magyar hadtörténet legpusztítóbb veresége
Szöveg: D.Á. | 2011. január 12. 5:40Hatvannyolc évvel ezelőtt, 1943. január 12-én vette kezdetét a szovjet Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban, mely felőrölte a mintegy 200 ezer főből álló 2. magyar hadsereget. Nem létezik olyan magyar család, mely valamilyen formában ne lenne érintett a magyar hadtörténelem leghatalmasabb katasztrófájában.
A németeknek 1941 után muszáj volt csapatokat követelniük a szövetségesektől a keleti frontra, Budapesten pedig nem is akarták visszautasítani a kérést: az Adolf Hitler kegyeiért versengő, Észak-Erdély visszaszerzésére törekvő Románia azonnal teljesítette a német igényeket, így Magyarország sem engedhette lejjebb a lécet. Emellett a politikai vezetés arra számított, hogy a sikeres és hatékony részvétel következtében újabb, a trianoni döntéssel elcsatolt részeket kaphat vissza az ország.
Berlin kezdetben olyan igényeket támasztott, amiket Magyarország képtelen lett volna teljesíteni: ezeket hosszas alkudozás árán sikerült némileg lejjebb szorítani, ám ennek súlyos ára volt, hiszen hadászatilag a németeknek rendelték alá a csapatokat.
A 2. magyar hadsereg 1942. június 28-án kapcsolódott be a keleti fronton dúló öldöklő harcokba, és július 7-én érték el a Dont. Az előrenyomulás itt megtorpant, Voronyezs és Pavlovszk között mintegy 208 kilométeres szakaszon a katonák védekezésre rendezkedtek be, és egész nyáron sikertelenül akarták felszámolni a Don nyugati partján megmaradt hídfőállásokat. Eközben több mint 30 ezer embert veszítettek: a katonák a végletekig kimerültek, gyakran élelmezési és utánpótlási problémákkal küszködtek. A magyar hadvezetés egyre csak sürgette a németeket, hogy végre juttassák el a csapatokhoz a beígért felszerelés- és fegyverzet-kiegészítést, ám a kérések süket fülekre találtak, Berlin nem teljesítette a megígért vállalásokat. A helyzet csak rosszabbra fordult 1942 késő őszén, amikor a sztálingrádi csatában elszenvedett kudarcokat követően a németek fokozatosan megkezdték csapataik kivonását a doni térségből.
Jány Gusztávot 1947 októberében háborús bűnösként halálra ítélték, majd 1947. november 23-án kivégezték. 1993. október 4-én a Legfelsőbb Bíróság felmentette a háborús bűntett miatt emelt vád alól.