Búvárrégészek
Szöveg: honvedelem.hu | 2012. július 12. 12:41Másfél hónapig készültek arra a debreceni harci búvárok, hogy mindjárt az első extra mély merülésük során részt vegyenek az Adrián, 1919. október 17-én elsüllyedt S.M.S. KAISER FRANC JOSEF I. csatacirkáló roncsának régészeti dokumentálásában.
A harci búvárok eme helytállásáról – a Czakó Búvár Kft. szervezte adriai expedíció tudományos eredményeiről – előző lapszámunkban tudósítottunk.
Most az extra mély merülés „kulisszatitkairól" számol be Miklós Bence zászlós, a kutatásban részt vett katonák parancsnoka:
– Másfél hónapig készültünk a feladat végrehajtására. Először a laktanya uszodájában, aztán a szentesi műszaki ezred búvárbázisának négyméteres medencéjében végeztünk gyakorló merüléseket, a felkészülés végén pedig az expedíció civil tagjaival közösen, a Nyékládháza melletti bányató, helyenként húsz méter mély vizében. Ez utóbbi merülésekhez viszont már azt is meg kellett szervezni, hogy az ottlétünk idejére leállítsák a munkagépeket, a kavics kitermelését. A bányatóban egyébként a gyors merülést gyakoroltuk. A roncs körül ugyanis kiszámíthatatlan a tenger: A különböző irányú, erejű és sebességű áramlatok könnyedén elsodorhatják a búvárt; a gyors ereszkedéssel ezt „kivédhetjük".
(Az írást teljes terjedelmében a Magyar Honvéd magazin július 13-án, pénteken megjelenő számában olvashatják el!)