Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A biztonsághoz a civilek együttműködése is szükséges

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2014. augusztus 26. 15:58

„Nagyon megváltozott a világ, s erre a változásra valahogyan reagálni kell mindenkinek, a hadseregnek és a civil társadalomnak egyaránt” – mondta prof. dr. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora augusztus 26-án, kedden az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH HKNYP) csapatünnepén és zászlószalag-adományozó ünnepi állománygyűlésén.

A rektor az általa vezetett intézmény szalagjának átadása előtt azt mondta: a kockázatok és a veszélyek elkerülése egyre magasabb szintű tudást igényel, és ezért nagyon fontos, hogy a felsőoktatás kivegye a részét abból a társadalmi problémából, amely mindannyiunk előtt áll. „A nemzet biztonságának egyik alapvető kérdése ugyanis, hogy mennyire sikerül javítani a honvédség társadalmi elfogadottságát" – fűzte hozzá.

1595977560

Szólt arról is, hogy a parancsnokság és az egyetem között már előzőleg megszületett együttműködési megállapodás keretében egy toborzópontot is felállítottak az intézmény területén. Ráadásul a szegedi egyetemen 540-nél is többen vették fel a honvédelmi ismeretek nevű tantárgyat, ami azt jelzi, hogy a közös munkát mindkét oldalon komolyan veszik.

Vanyur Tibor ezredes, az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság parancsnoka beszédében azt hangsúlyozta, hogy a szegedi egyetem valóban úttörő szerepet vállalt a honvédelem megújításában, és hozzájárult ahhoz is, hogy új értékek jelenhessenek meg a felsőoktatásban. Az együttműködési megállapodás, amelyet még 2012 decemberében kötöttek, rendkívül hatékony volt, amit jól jelez, hogy az ország egyetemei közül elsőként éppen ott nyílt meg az említett toborzópont.

1595977560

Az egyetem által adományozott zászlószalaggal kapcsolatban kijelentette: rendkívül komoly dolog, hiszen azt a csapatzászlót ékesíti majd, amely egyet jelent a hazával, az elhivatottsággal és a családdal. „Méltónak kell lennünk erre a megtiszteltetésre a továbbiakban is, és úgy kell dolgoznunk, hogy megfeleljünk a zászlószalagoknak" – tette hozzá, azzal együtt, hogy a másik szalagot a 2013-as dunai árvízhelyzetben tanúsított példamutató munkájukért kapták.

Erdélyi Lajos dandártábornok, a Honvéd Vezérkar személyzeti csoportfőnöke az ünnepségen azt mondta: a parancsnokság a honvédség történetében nagyon fontos szerepet tölt be; egyebek mellett a szervezet érdemei közé tartozik, hogy a sorkatonai szolgálat megszüntetése után elvesztett képességeket „visszaépítette", és az is, hogy ma már 5500 önkéntes tartalékosa van az országnak, akik közül csaknem 3500-an műveleti tartalékosok. „A parancsnokság központi szerepet tölt be, és az előzetesen megfogalmazott céloknak eleget tett" – fűzte hozzá.

1595977560

Erdélyi Lajos kitért arra is, hogy a szervezet az adatkezelésen, az anyagi és humánszolgáltatásokon túl a civilekkel való kapcsolattartásért is felelős. „A legfontosabb benyomásokat a hadseregről az állampolgár ettől a szervezettől kapja, és (…) úgy tűnik, hogy ezek a benyomások jók" – hangsúlyozta a dandártábornok.

Összegzésként azt mondta, hogy érzései szerint a parancsnokság jó irányba halad, a feladatait kiemelkedő szinten látja el, és megvan benne az a lehetőség, hogy a jövő kihívásainak is megfeleljen.

Az ünnepségen, amelyen részt vett mások mellett Fucsku Sándor vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka is, a beszédeket követően elismeréseket adtak át.

1595977561


Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária