A szabadságért harcoltak
Szöveg: honvedelem.hu | 2014. március 15. 8:06Nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából a Magyar Honvédség alakulatainál és katonai szervezeteinél is rendeztek megemlékezéseket. Összeállításunkban az e rendezvényekről készített tudósításokat gyűjtöttük egy csokorba. (Frissítve március 16-án 10.00-kor.)
Az MH 86. Szolnok Helikopter Bázison az idei március 15-ei megemlékezést rendhagyóan ünnepelték. „Március 15-e nemcsak egy ünnep, hanem egy olyan nap, amit szeretünk. Szeretjük, mert egyet jelent nekünk a szabadsággal. Szeretjük, mert nemzetiszínt teremtett: a pirosat, a fehéret és a zöldet. Azt, ami számunkra a magyarságot jelképezi, amelyben a piros szín az erőt, a fehér a hűséget, a zöld pedig a reményt jelképezi" – mondta ünnepi beszédében Irha János őrnagy, a repülésbiztonsági főnökség főnökhelyettese.
Március 15-ei ünnepi műsor a szolnoki helikopterbázison
A kitüntetések és szolgálati jelek átadása után az abonyi Kinizsi Pál Gimnázium és Szakközépiskola tanulói tartották meg jelmezes ünnepi műsorukat a Légierő Zenekar Szolnok kíséretében. A „KatonaSuli-program" keretein belül, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázissal kötött együttműködési megállapodás révén a diákoknak lehetőségük van arra, hogy a 2014−2015-ös tanévtől kezdve a katonai alapismeretek tantárgyat tanulhassák.
Az ünnepség után a Kőrösi úti temetőben található 1848-as emlékműnél folytatódott a megemlékezés.
Délután a Damjanich János Múzeum udvarán található dombormű koszorúzásával zárult az ünnepet megelőző napi megemlékezések sora.
Március 15-én, a városi ünnepségen Szolnok helyőrség nevében Lamos Imre dandártábornok, helyőrségparancsnok és a helyőrségben települő katonai szervezetek parancsnokai közös koszorút helyeztek el.
A szolnoki ünnepségen Lamos Imre dandártábornok adott át kitüntetéseket
Szöveg: Vári Anita zászlós
Fotó: Simon Zoltán zászlós
Hódmezővásárhely. Ünnepi állománygyűlésen emlékeztek meg az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében 1848. március tizenötödike, valamint az azt követő forradalom és szabadságharc eseményeire.
A csapatzászló behozatalát követően Huszár Ferenc alezredes, megbízott parancsnokhelyettes köszöntötte az egybegyűlt állományt.
Ünnepi beszédében Budai Anna közalkalmazott felidézte 1848. március 15. eseményeit: népgyűlés a Nemzeti Múzeum előtt, Petőfi elszavalta a Nemzeti dalt, a forradalmi tömeg lefoglalta Heckenast és Landerer nyomdáját, kiszabadította börtönéből Táncsics Mihályt, és a fővárosban a Nemzeti Színházban az addig betiltott Bánk bánnal ünnepelték a forradalom győzelmét. Kiemelte: „Emlékeznünk kell a forradalom és szabadságharc tragikus tanulságára. Egyedül, szövetségesek nélkül egyetlen nép, annak akár legkiválóbb nemzedéke sem képes elérni céljait."
A beszédet követően a hódmezővásárhelyi Napraforgó Népdalkör előadásában Kossuth-nóták és 48-as népdalok hangzottak el citerakísérettel. Az ünnepség elismerések átadásával zárult.
Ünnepi állománygyűlés az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében
Szöveg és fotó: Búz Csaba hadnagy
Debrecen.
„1848. március 15-e a magyar nép szabadságáért vívott harcának legnagyobb szimbóluma. Az utókor számára feladat és egyben kötelesség a márciusi ifjak emlékét megőrizni, illetve a jövő nemzedékének továbbadni. Hiszen a felnövő nemzedék e fiatalemberek hősiességén keresztül tanulhatja meg, mit jelent a haza iránti hűség és odaadás" − emlékezett az MH 5. Bocskai István Lövészdandár ünnepi állománygyűlésén Piller Ferenc hadnagy az 1848−49-es forradalomra és szabadságharcra.
Az ünnepségen Takács Attila ezredes, a dandár parancsnoka adott át elismeréseket. Ezt követően ünnepi műsort tekintett meg az állomány Kádárné Hegedűs Veronika zászlós − Veszprém város vegyes karának Pro Meritis-díjas énekese − és Gaál Nikoletta őrmester − a 2011-es „Lehet egy csillaggal több!?" honvédségi tehetségkutató verseny győztese − előadásában.
Az ünnepségen Takács Attila ezredes, a dandár parancsnoka adott át elismeréseket
Szöveg és fotó: Cs. Sárkány Beáta szakaszvezető
Székesfehérvár.
Az MH Összhaderőnemi Parancsnokságon megtartott ünnepségen, dr. Lázár Balázs, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum történésze többek között arról beszélt, hogy az 1848−49-es forradalom és szabadságharc szereplői abban reménykedtek: ha vér nélküli, törvényes forradalommal lépnek át a feudális rendszerből a polgári rendszerbe, akkor „Magyarország a béke, szabadság és egyetértés hazájává lehet."
Elhangzott az is: a köztudat hajlamos a negyvennyolcas hadsereg valamennyi katonájában a hazáért és a szabadságért mindhalálig küzdő önkéntest látni. Ám noha a sereg egyharmada valóban önkéntesekből állt, csak belőlük nem lehetett volna létrehozni azt a hadsereget, amely 1849 tavaszán a határig kergette az osztrák császár katonáit – fogalmazott a hadtörténész.
Szöveg: Kálmánfi Gábor
Fotó: Bödő Viktória
* * *
Tata. „Egyszerű szavak: kokárda, Pilvax, Landerer nyomdája, Nemzeti dal, Tizenkét pont, forradalom, márciusi ifjak, szabadság. Ezekről a fogalmakká vált szavakról minden magyar embernek egy és ugyanaz jut eszébe: az 1848–49-es forradalom és szabadságharc. Az a forradalom és szabadságharc, melynek évfordulója az egyik legnagyobb nemzeti ünnepünk" − ezzel a gondolattal indította ünnepi beszédét Kása István alezredes, az MH 25. Klapka György Lövészdandár megbízott parancsnokhelyettese.
A hagyományoknak megfelelően a tatai dandár katonái idén is ünnepi állománygyűlésen emlékeztek meg az 1848. március 15-i eseményekről és az azt követő időszakról. Az ünnepségen Horváth Gábor dandártábornok, az alakulat parancsnoka elismeréseket adott át.
Szöveg és kép: Petrovics Renáta
Veszprém.
Az utóbbi évek hagyományainak megfelelően idén is közös állománygyűlés keretében emlékezett meg nemzeti ünnepünkről a „királynék városában" az MH 54. Veszprém Radarezred, az MH Légi Vezetési és Irányítási Központ (MH LVIK), valamint az MH Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 3. Toborzó- és Érdekvédelmi Központ állománya.
Ünnepi beszédében Vörös Zoltán alezredes, a radarezred parancsnokhelyettese a szabadságharc legfontosabb eseményeit felelevenítve kitért arra, hogy a függetlenségi harc alatt több mit 150 ezren teljesítettek katonai szolgálatot. Kiemelte, hogy aki szolgált a honvédseregben – még ha abból a szabadságharcot közvetlenül követő években kellemetlensége és hátránya is származott – élete végéig büszke volt arra, hogy harcolt a szabadságért.
Az ünnepségen Zentai László ezredes, a radarezred, és Szücs József ezredes, az MH LVIK parancsnoka adtak át elismeréseket.
Szöveg és kép: Kálmánfi Gábor
* * *
Budapest. Az MH Anyagellátó Raktárbázison március 14-én, pénteken rendeztek ünnepi állománygyűlést nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából. Az ünnepi beszédet követően Nagy Attila ezredes, az alakulat parancsnoka elismeréseket és jutalmakat adott át, majd a XVI. kerületi Rácz Aladár Zeneiskola növendékeinek műsorát hallgathatták meg a meghívott vendégek, a katonák és közalkalmazottak. A rendezvényt a Harmónia csellóegyüttes fellépése zárta.
Szöveg: Zsigmond Réka
Fotó: Zámbori Tibor
* * *
Budapest. „Ez a nap elindított egy olyan folyamatot, amit a szabadságharc leverése ugyan meglassított, de meggátolni már nem tudott: Magyarország feudalizmusból a polgárosodásba való átalakulását" − mondta dr. Csikány Tamás ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar tanszékvezető egyetemi tanára az MH Logisztikai Központ március 15. alkalmából rendezett ünnepi állománygyűlésén, a katonai szervezet Soroksári úti objektumában. Az ezredes szinte „óráról órára" elevenítette fel az 1848. március 15-én történteket.
A rendezvényt színesítette a Somogyi Hagyományőrző Egyesület III. Ferdinánd-huszárezred hat tagjának részvétele. A hagyományőrzők tisztelegtek az alakulat csapatzászlaja előtt és díszőrséget álltak az ünnepség ideje alatt.
A megemlékezés végén elismeréseket is átadtak, a program az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár helyőrségi zenekarának ünnepi műsorával ért véget.
Szöveg és kép: MH Logisztikai Központ
* * *
Budapest. A Tizenkét pont nem születhetett volna meg Kossuth Lajos addigra már majd’ két évtizedes politikai szervező-, államférfiúi munkája nélkül − emlékezett ünnepi beszédében Prof. Dr. Patyi András rektor március 14-én, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hungária körúti kampuszának udvarán álló Kossuth-szobornál.
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékére rendezett egyetemi ünnepségen Patyi András elmondta: kidolgozott, alkotmányos, végrehajtható törvényjavaslatok és az áprilisi törvények elfogadása nélkül március 15. csak egy utcai zavargás lett volna, amire ma nem is emlékeznénk.
Szöveg: NKE
Fotó: Szilágyi Dénes
Táborfalva. Kissé rendhagyó módon, a táborfalvai lőtér szomszédságában tartotta meg a március 15-e alkalmából rendezett ünnepi állománygyűlését az MH Ludovika Zászlóalj március 13-án, csütörtökön.
A „Ludovika Tüze 2014" elnevezésű gyakorlat zárásaként a honvédtiszt-jelöltek megemlékeztek az 1848-as forradalom kitöréséről.
„A hétköznapok forgatagában mi, magyarok, bárhol is legyünk, március 15-e körül megállunk egy pillanatra és fejet hajtunk őseink előtt" – fogalmazott ünnepi beszédében Sári Szabolcs alezredes, a zászlóalj parancsnokhelyettese.
Az ünnepi állománygyűlésen emléklapokat is átadtak.
Szöveg: Choma Krisztina főhadnagy