Teherdobás Afrikában
Szöveg: honvedelem.hu / sacprogram.org | 2018. július 15. 9:31A közelmúltban a Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) egyik C-17-ese légi teherdobási műveletet hajtott végre Maliban.
A „Nehéz Légiszállítók" gyorsan reagáltak egy Svédországtól, a Stratégiai Légiszállító Képesség egyik tagállamától érkezett kérésre: csapataik számára utánpótlás eljuttatását igényelték rövid időn belül.
A svéd erők jelenleg az afrikai ország MINUSMA missziójában teljesítenek szolgálatot. Tekintettel a szoros határidőre és a helyszínre, a tagállam légi teherdobási műveletet kért, amelyet a Nehéz Légiszállító Ezred (Heavy Airlift Wing – HAW) a SAC CONOPS légiszállítási képessége alapján támogatott.
A bevetett csapatok utánpótlását szolgáló légi teherdobási műveletek nem olyan tevékenységek, amelyeket a HAW, a SAC operatív egysége rendszeresen végez, tehát ez a végrehajtott feladat ritka eseménynek számít.
A HAW C-17-ese összesen 20 CDS (konténeres szállító rendszer) csomagot dobott le, amelyek mindegyike pótalkatrészeket, felszereléseket és különböző ellátmányt tartalmazott.
Információk a Stratégiai Légiszállítási Képességről
A 2008-ban létrehozott Stratégiai Légiszállítási Képesség (SAC) egy többnemzeti program, amely három Boeing C-17A Globemaster III nagy hatótávolságú szállítógép birtokában katonai légi szállítási kapacitást tesz elérhetővé 12 partnerországa számára. A SAC bázisa az MH Pápa Bázisrepülőtér.
A SAC-programban részt vevő államok a NATO-tag (és a programnak otthont adó) Magyarország, Bulgária, Észtország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovénia és az Egyesült Államok, valamint a NATO Békepartnerség-tag Finnország és Svédország. Valamennyi tagállam a SAC C–17A-k elérhető repülési óraszáma adott részével rendelkezik, amelyet saját honvédelmi céljaira, a NATO, az EU vagy az ENSZ felé vállalt kötelezettségei, illetve humanitárius küldetések teljesítése érdekében használhat fel.
A SAC két részből áll: katonai végrehajtó egysége a Nehéz Légiszállító Ezred (HAW), a NATO Légiszállítást Kezelő (NAM) Programiroda pedig a NATO Támogató és Beszerzési Ügynökség (NATO Support and Procurement Agency, NSPA) szerves részeként a SAC C–17A fegyverrendszerrel kapcsolatos beszerzésekért és fenntartásért felelős szerv.
A Boeing Company a Külföldi Katonai Eladások Rendszere (Foreign Military Sales) keretében, a NAM PO-val kötött szerződés alapján nyújt műszaki támogatást a SAC-program C–17A repülőgépeihez.
Fordította: Apagyiné Gáspár Jolán