Elkészült a Magyar Honvédség humánstratégiája
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2011. július 19. 16:01Elkészült a Magyar Honvédség 2021-ig szóló humánstratégiája, ezen belül a katonai életpályamodell, ami a közszolgálati életpályamodellhez igazodva működik majd – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter július 19-én, kedden az MTI-nek adott interjújában.
A miniszter elmondta: az új modellt a katonai és a közszolgálati hagyományokra alapozva, a katonai szolgálattal járó fokozott terhelést figyelembe véve, a gazdasági lehetőségekkel összhangban alakították ki.
A humánstratégia alapján a katonai pálya során a Magyar Honvédség egyértelmű követelményeket támaszt a katonákkal szemben, kialakítja a teljesítményértékelésen alapuló előmenetelt, képzéseket biztosít, és megteremti a rendfokozati hierarchia valós megbecsülését, továbbá költséghatékony, a szervezeti célokhoz illeszkedő illetmény- és juttatási rendszert hoz létre – tette hozzá a honvédelmi miniszter.
„Olyan ez, mint egy térkép. Világosak az elvárások: ha valaki belép fiatal tisztként, onnan kezdve pontosan tudja, hogy milyen állomásokon keresztül jut el karrierje végpontjáig" – mondta a miniszter.
Az egész rendszer fő üzenete az, hogy a honvédség a katonákkal szembeni elvárásokat egyértelműen és megismerhetően fogalmazza meg. Az új életpályamodellben megjelenik a felfelé mozgás mellett az adott szinten történő szakértővé válás lehetősége is. Ha ugyanis egy katona már nem tud feljebb lépni a ranglétrán, de valamilyen területhez szakértői szinten ért, akkor nem fog kikerülni a rendszerből.
Az illetményrendszert is az új modellhez igazítják majd, ezáltal a kereset meghatározó eleme a rendfokozat (beosztás) és a szolgálati idő lesz, továbbá jelentősen átalakul a pótlékok rendszere is.
Ha már nincs lehetőségük az előmenetelre, a katonák lehetőséget kapnak arra, hogy a megszerzett tudást felhasználva aktív munkavállalóként helyezkedjenek el a közigazgatásban.
A modell egyik legfontosabb eleme ugyanis, hogy megteremti a közszolgálat különböző ágai közötti átjárhatóságot – hívta fel a figyelmet Hende Csaba.
Ezt szolgálja az is, hogy a jövőre induló Nemzeti Közszolgálati Egyetemen azonos alapképzést kaphat a rendőr, a katona és a civil tisztviselő, ennek köszönhetően pedig később – továbbképzés után – más területen is elhelyezkedhetnek az ott végzők. Egy katonatiszt, aki kikerül a honvédség állományából, a közszolgálatban kezdheti meg második karrierjét.
A rendszer része lesz a honvédség értékelő és vizsgaközpontja, ami a katonák teljesítményének, szakmai tudásának, felkészültségének objektív mérését szolgálja. Ez a rendszer kulcsa, mivel ezen alapul a kiválasztás – tette hozzá a tárcavezető.
Az új életpályamodellt a szakszervezetek és a katonaállomány véleményének figyelembevételével alakítottuk ki – mondta Hende Csaba.
A kormány jövő januártól vezeti be a közszolgálati életpályák összehangolt rendszerét.