Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Meghiúsult földborítás, sikeres előállítás

Szöveg: MTI/honvedelem.hu |  2008. október 17. 18:55

Előállította a rendőrség az encsi rendőrkapitányságra azt a férfit, aki útblokád építését tervezte pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplénben található Kánya-hegyi katonai létesítmény közelében.

Perlaki Tamás budapesti lakos egyébként a zempléni Telkibánya melletti Kánya-hegyen álló 65 méter magas katonai objektum – híradástechnikai torony – felépítésének jogszerűségét évek óta vitatja.

Tiltakozását is kifejezte már jó néhányszor, például 2006 februárjában a szigorúan védett létesítmény területén – állítása szerint a saját birtokán – egy fát próbált elültetni, mert tudomására jutott, hogy az erdészeti szolgálat ki akarja vonni művelés alól az érintett területet.

A pénteki útblokád építését azért szervezte meg, mert a szerinte jogtalanul épült torony kapcsán nem indultak meg a megfelelő eljárások és ezzel szerette volna felhívni a figyelmet arra, hogy a Honvédelmi Minisztériumnak is be kell tartania a törvényt. Az útblokád szervezőt azonban, – amikor a földet le akarta borítani az objektum felé vezető útra – a rendőrség a közlekedésbiztonsága elleni bűntett miatt előállította.

Gaskó Bertalan, a Borsod megyei rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek azt mondta: aki akadály építésével veszélyezteti a közlekedést, bűncselekményt követ el. Az eljárás feladata ezt tisztázni.

Báthori Gábor, az Erdőbirtokossági Társulat vezetője a történtek kapcsán úgy fogalmazott, hogy a szervezet túlnyomó többségének – a 145 tagból több mint száz embernek – nincs problémája a létesítménnyel.

Perlaki Tamás mellett mintegy féltucat – vele szimpatizáló – tiltakozó vett részt a pénteki eseményen.

1595880961
Megjelentek a helyszínen a környező települések polgármesterei közül is. Hollóháza polgármestere szimpátiáját fejezte ki a tiltakozó akcióval szemben, bár neki nem ugyanazok az érvei, mint a méltatlankodó tulajdonosoknak. Kolesza Sándor szerint ugyanis a Hollóházáról látható tájkép előnytelenül megváltozott amióta megépült az objektum. 

Polgármester társa, Sápi Tibor – aki Füzérkomlós első embere – azonban merőben máshogy látja a dolgot. Ráadásul ő maga is egyike a 141 tulajdonosnak, úgyhogy ugyanannyi joga volt megjelenni a helyszínen mint a tiltakozó Perlakinak. 

– Én a másik oldalt képviselem – jelentette ki Sápi Tibor -. Kijelenthetem, hogy a 141 tulajdonos jelentős többségének egyáltalán nem jelent problémát a katonai objektum. A honvédség ugyanis rendben tartja az utat, jelentős bevételt jelent mind a környező településeknek, ráadásul még évente használatbavételi díjat is fizet a Erdőbirtoklási Társulásnak, illetve azon keresztül a tulajdonosoknak. 

1595880962
A Honvédelmi Minisztérium az MTI-t arról tájékoztatta, hogy “érthetetlennek és elfogadhatatlannak tartja a Kánya-hegyi katonai objektum működésének ellehetetlenítését célzó pénteki akciót". A katonai objektum ugyanis jogerős és szabályos építési engedély birtokában épült, és szabályos, hatályos használatbavételi engedéllyel, illetve a területre vonatkozó bérleti szerződés birtokában működik.

Az úgynevezett Kánya-hegy 626 Akciócsoport és a Tiszántúli Természetvédők Társulata által szervezett “tájhelyreállítási akciót" több szempontból is indokolatlannak tartják.

A tárca ugyanis egyrészt a jogszabályokat betartva, érvényes megállapodások és engedélyek birtokában építette és jogszerűen használja az objektumot. Másrészt, egy tájhelyreállítás – amennyiben erről lenne szó – nem történhet úgy, hogy magukat természetvédőknek nevezők földet, aszfaltot és köveket hordanak egy erdei útra, saját akaratuk véghezvitele érdekében.