Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A második világháborús magyar segítségnyújtásról emlékeztek meg Varsóban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2014. december 16. 13:49

Állami ünnepségeket rendeztek december 15-én, hétfőn Varsóban annak emlékére, hogy a II. világháború kitörése után Magyarország százhúszezernyi lengyel menekültnek adott menedéket, és − továbbengedve a menekülő lengyel katonák egy részét is − lehetővé tette a lengyelek fegyveres harcát a Nyugat oldalán.

A fő ünnepséget a főváros központjában, a lengyel szabadságharcokra emlékeztető ismeretlen katona sírjánál tartották meg. Magyarországot Kun Szabó István vezérőrnagy, a Honvédelmi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára képviselte, aki a hagyományos, manapság pedig újabb biztonságpolitikai kihívásokkal szembesülő magyar−lengyel sors- és érdekközösségre utalva hangsúlyozta: „a magyar és a lengyel nemzet − függetlenül a nagyhatalmi játszmák erősödő és gyengülő, alkalmasint gyorsan megforduló széljárásától − mindig ugyanazon az oldalon fog állni, s ha kell, harcolni."

1595984708

A központi ünnepség előtt koszorúzást tartottak két másik, a II. világháborús magyar szolidaritást felidéző helyen: a menekülteknek a Teleki-kormány megbízásából segítséget szervező, a „lengyelek atyjaként" emlegetett idősebb Antall József belvárosi emléktáblájánál, valamint annál az emlékműnél, melyet a varsóiak a lengyeleket segítő Osváth László egykori külügyminisztériumi tisztviselőnek állítottak.

A nap folyamán egy belvárosi filmszínházban Grzegorz Lubczyk volt budapesti lengyel nagykövet Élet a penge élén című dokumentumfilmjét vetítették le, mely idősebb Antall József és a lengyel menekültek vezetőjeként zsidókat mentő Henryk Slawik közös tevékenységét mutatja be.

A megemlékezéseket a lengyel Háborús Veteránok és az Elnyomás Áldozatai Hivatalának elnöke, Jan Stanislaw Ciechanowski államtitkár kezdeményezésére szervezték a varsói magyar nagykövetség közreműködésével.

Magyarország azután nyitotta meg határait 120 ezernyi lengyel menekült előtt, hogy Lengyelországot − a Molotov−Ribbentrop paktum titkos záradékának megfelelően − 1939. szeptember 1-jén Németország, majd szeptember 17-én a Szovjetunió megtámadta.