A román védelmi miniszter a vezérkari főnök mandátumát meghosszabbító elnöki rendelet visszavonását kéri
Szöveg: honvedelem. hu / MTI | 2019. január 12. 14:04Úgynevezett előzetes panasszal fordult a román védelmi minisztérium Klaus Iohannis államfőhöz, a vezérkari főnök mandátumát meghosszabbító, a kormány által törvénytelennek minősített elnöki rendelet visszavonását sürgetve – közölte január 9-én a Mediafax hírügynökség.
A jobboldali elnökkel nyílt konfliktusban álló szociálliberális kormány a közigazgatási bíróságon akarja elérni az általa kifogásolt elnöki rendelet megsemmisítését. Ezt akkor teheti meg, ha az elnök az előzetes panaszban foglalt felszólításnak egy hónapon belül nem tesz eleget.
Az ügyészségi vezetők leváltásának, és egyes kormánytagok lecserélésének megtagadása után Iohannis a tavalyi év utolsó napjaiban nyitott egy harmadik „frontot" is a kormánykoalícióval folytatott, az állami tisztségviselők kinevezése körül zajló politikai háborújában. A Iohannis által elnökölt legfelsőbb védelmi tanács (CSAT) december 28-i ülésén elutasította a védelmi miniszter jelöltjét a hadsereg vezérkari főnöki posztjára, Iohannis pedig elnöki rendelettel egy évvel meghosszabbította a tisztséget eddig betöltő Nicolae Ciuca tábornok mandátumát.
Gabriel Les védelmi miniszter Dumitru Scarlat tábornokot, Románia brüsszeli katonai képviselőjét javasolta a vezérkari főnöki posztra. Iohannis elutasította a jelölést, amely szerinte nem felel meg a törvényes előírásoknak. A védelmi miniszter azt állítja: a CSAT ülése előtt több ízben próbált konzultálni az ügyben Iohannisszal, de az elnök „nem ért rá" fogadni őt.
Viorica Dancila szociáldemokrata miniszterelnök szerint Iohannisnak nem lett volna joga elnöki rendelettel, a CSAT-ot megkerülve dönteni a vezérkari főnök kinevezéséről, akit a védelmi miniszternek kell jelölnie. Első reagálásában Dancila azt valószínűsítette, hogy ezt a konfliktust is az alkotmánybíróság elé viszik.
A kormánykoalíció feltehetően azért döntött a közigazgatási eljárás mellett, mert a közigazgatási bíróságon iktatott panasz – annak jogerős elbírálásáig – automatikusan felfüggeszti a kifogásolt rendelkezés hatályát. Ha tehát a vezérkari főnök személye körüli újabb politikai konfliktus a közigazgatási bíróságra kerül, a román hadsereg a legmagasabb rangú katonai parancsnoka nélkül marad – figyelmeztettek a bukaresti médiában megszólaltatott nemzetbiztonsági szakértők.