Algériai és orosz evakuálás, újabb húszi harci sikerek Ádenben
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. április 6. 10:17Algéria április 4-én, szombaton százhatvan állampolgárát menekítette ki a harcok sújtotta Jemenből, számos más ország állampolgáraival egyetemben, közben Oroszország is folytatta a széleskörű evakuálást.
Szaúd-Arábia és öbölbeli szövetségesei 11. napja hajtanak végre légicsapásokat a szomszédos Jemenben a hatalmat fegyveres erővel megragadó húszi milíciák ellen. A beavatkozásban Algéria nem vesz részt. Oroszország szintén nagyarányú evakuálást hajt végre Jemenből. Néhány napon belül a negyedik utasszállító repülőgép landolt szombat éjjel a Moszkva környéki Cskalovszkij repülőtéren Jemenből kimenekítettekkel. Az utat Kairó érintésével megtevő Il-62-es óriásgép fedélzetén ezúttal orosz, üzbég, tádzsik, ukrán, jemeni, kirgiz, kubai és iraki állampolgárok érkeztek.
Az elmúlt napokban mintegy hatszáz embert hoztak ki Jemenből orosz repülőgépek, és az egyik szombati utas tudomása szerint még mintegy ezren iratkoztak fel a jemeni orosz konzulátuson, hogy evakuálják őket.
A síita lázadók közben a szaúdi vezetésű katonai beavatkozás ellenére újabb harci sikert arattak Jemenben, szombat éjjel a déli Ádenben elfoglalták a tartományi kormányzat székházát.
Egy név nélkül nyilatkozó jemeni tisztségviselő közlése szerint a húszi lázadók és az Ali Abdalláh Száleh korábbi jemeni államfőhöz hű katonák „az éjjel behatoltak az al-Moalla negyedbe" Áden belvárosában, és „hajnali három óra tájban elfoglalták a tartományi adminisztráció székhelyét, benne a kormányzó irodájával".
Szemtanúk szerint előrenyomulásuk közben a lázadók lakónegyedeket is tüzérségi tűz alá vettek, több ház kigyulladt, illetve súlyos károkat szenvedett. A helyi lakosok közül sokan elmenekültek. A háztetőkön a lázadó erők mesterlövészei foglaltak el lőállásokat. A fővárosból reggel azt jelentették, hogy a szaúdi vezetésű koalíció harci repülőgépei az éjjel újabb csapásokat mértek szanaai célpontokra.
A légicsapások annak ellenére folytatódtak, hogy Oroszország szombaton az ENSZ Biztonsági Tanácsában határozati javaslatban kérte a csapások humanitárius okokból történő leállítását, és Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága ugyancsak 24 órás tűzszünetet sürgetett, hogy segítséget tudjanak nyújtani a bajba jutott lakosságnak.