Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ankara visszavonta a terrorizmus támogatásával gyanúsított német vállalatok listáját

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. július 25. 10:18

A török kormány visszavonta a terrorizmus támogatásával gyanúsított német válallatokról készített listáját – jelentették be július 24-én, hétfőn Berlinben.

A német szövetségi belügyminisztérium szóvivője, Tobias Plate elmondta, hogy a tárca vezetője, Thomas de Maiziere hétfőn a török fél kezdeményezésére telefonon megbeszélést folytatott török kollégájával, Süleyman Soyluval, aki közölte, hogy a mintegy 700 német vállalatot felsoroló listával kapcsolatban kommunikációs gondok adódtak.
A német hatóságoknak az Interpolon keresztül eljuttatott listán szereplő társaságokat nem gyanúsítják terrorizmus támogatásával és nem is nyomoznak ellenük – szögezte le a török belügyminiszter.

Az összeállítás valójában a tavalyi puccskísérletért felelősnek tartott hitszónok, Fetullah Gülen mozgalmának támogatása miatt eljárás alá vont török cégekkel üzleti kapcsolatban álló német társaságokról szól.
A török hatóságok eredetileg valóban kértek információkat a listán szereplő német cégekről a német szövetségi bűnügyi hivataltól (BKA), de ezt a kérést szombaton hivatalosan visszavonták – mondta Tobias Plate a kormányszóvivői tájékoztatón.
Hozzátette: a német fél tudomásul veszi, hogy Ankara tisztázta a lista ügyét, és üdvözli, hogy hivatalosan visszavonták a BKA-hoz intézett kérést.
Arra az újságírói felvetésre, hogy a lista visszavonása révén megszűnt az az indok, amelyre hivatkozva a német kormány az előző héten keményebb fellépést ígért Ankarával szemben, a minisztériumok szóvivői jelezték, hogy Berlin egyelőre kitart az új Törökország-politika mellett.
Maria Adebahr külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy az irányváltást nem egy, hanem számos tényező együtthatása tette szükségessé.

Tanja Alemany, a gazdasági minisztérium szóvivője elmondta, hogy a német vállalatok körében a lista ügyétől függetlenül továbbra is nagy bizonytalanság a törökországi beruházásokkal kapcsolatban, ezért változatlanul világosan jelezni kell Ankarának, hogy elvárjuk a jogállamiság szabályainak betartását.
Közben vezető német politikusok változatlanul élesen bírálják Ankarát.

Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter, az Angela Merkel kancellár vezette jobbközép CDU/CSU pártszövetség egyik legtekintélyesebb politikusa a Bild című lapnak azt mondta, hogy Recep Tayyip Erdogan török államfő kockára teszi Németország és Törökország évszázados partnerségét. Ez drámai fejlemény a két ország kapcsolatában, de Berlin nem engedhet, nem hagyhatjuk, hogy zsaroljanak minket – mondta Schäuble a Bild hétfői összeállításában.

A CDU/CSIU parlamenti (Bundestag-) frakcióvezetője, Volker Kauder az ARD országos köztelevíziónak ugyancsak hétfőn azt mondta, hogy Törökországnak súlyos gazdasági gondjai vannak, ezért gazdasági eszközökkel kell nyomást gyakorolni Ankarára. Az Erdogan-féle vezetés tevékenységét nem lehet tovább tétlenül nézni, ki kell mondanunk, hogy ez így nem mehet tovább.
Hozzátette: hatékony lépés volt a Törökországba utazóknak szóló külügyminisztériumi információk kiegészítése azzal a figyelmeztetéssel, hogy az önkényes letartóztatások miatt fokozott óvatosságra van szükség. Ugyancsak nyomásgyakorlási eszközként kell használni az uniós csatlakozási tárgyalások és az EU-Törökország vámunió kiterjesztésének ügyét – mondta Volker Kauder.

A német és a török kormány viszonya a tavalyi törökországi puccskísérlet óta folyamatosan romlik, a kapcsolatot konfliktusok egyre hosszabb sora terheli. Ezért a berlini vezetés az előző héten irányváltást jelentett be, az eddiginél keményebb fellépést ígér, arra hivatkozva, hogy Ankara elfordul az európai értékekről.