Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az ENSZ-békefenntartók leállították a kongói csapatok támogatását

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. február 15. 13:30

A Kongói Demokratikus Köztársaságban állomásozó ENSZ-békefenntartó erők február 14-én, szombaton hivatalosan is leállították a ruandai felkelők ellen harcoló kongói csapatok támogatását, miután két kongói tábornok ellen emberijog-sértés gyanúja merült fel.

Korábban olyan hírek láttak napvilágot, hogy a kongói vezetés két olyan tábornokot nevezett ki a felkelők ellen harcoló csapatok élére, akik „erősen érintettek voltak súlyos emberi jogi visszaélésekben". A kéksapkások az ENSZ szabályzata szerint nem támogathatnak emberi jogi visszaéléseket elkövető fegyveres erőket.

A világszervezet egyik neve elhallgatását kérő tisztségviselője arról számolt be, hogy előzőleg két hetet adtak a kongói hatóságoknak a helyzet orvoslására, ez a határidő azonban szombaton lejárt.

Szakértők szerint a békefenntartók támogatása alapvető fontosságú a kongói hadsereg számára a ruandai hutu lázadócsoport, az FDLR elleni küzdelemben. Egyebek mellett több ezer tonna élelmet és sok ezer liter üzemanyagot adtak a hadseregnek a kéksapkások, az ENSZ helikopterei és pilóta nélküli repülőgépei pedig műveleti segítséget nyújtottak a felkelők elleni küzdelemben.

Az erdős-dombos Kelet-Kongóban található hátországukból becslések szerint 1400 ruandai hutu felkelő folytat gerillaháborút.

A kongói ENSZ-misszió (MONUSCO) a világszervezet legjelentősebb békefenntartó küldetése. A misszióban 20 ezer fő teljesít szolgálatot, fenntartása évente 1,5 milliárd dollárba kerül.