Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Békefenntartó küldetéssel kell felruházni a katonai intervenciót Maliban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2013. február 6. 14:11

A francia és az amerikai kormány egyetért abban, hogy a Maliba küldött afrikai erők békefenntartó feladatot kapjanak.

„Egyetértettünk abban, hogy az afrikai erőknek Maliban a lehető leggyorsabban ENSZ-irányítás alá kell kerülniük" – közölte február 4-én, hétfőn Párizsban Joe Biden amerikai alelnök Francois Hollande francia államfővel együtt tartott sajtótájékoztatóján. A nyugat-afrikai országban elindított katonai intervenciót „békefenntartó küldetéssel kell felruházni" – tette hozzá a francia elnök.

Biden, akit több mint kétórás munkaebéden látott vendégül Hollande az Elysée-palotában, gratulált Franciaországnak a „döntő katonai fellépéshez", valamint felhívta a figyelmet a Maliba vezényelt francia katonák „bátorságára és lenyűgöző szakértelmére".

A francia elnök köszönetét fejezte ki az Egyesült Államoknak azért, hogy támogatta a francia katonai intervenciót Maliban. „Nagyra értékeltem a támogatást a nemzetközi közösség részéről, rögtön azután, hogy meghoztam a döntés a francia beavatkozásról. Az Egyesült Államok támogatását, a politikai támogatást, az anyagi támogatást, a logisztikai támogatást és a támogatást az (iszlamisták elleni harchoz Addisz-Abebában rendezett) nemzetközi adományozói konferenciához" – sorolta Hollande.

Az iráni atomprogramról szóló tárgyalások kapcsán a francia elnök jelezte: Franciaország és az Egyesült Államok „a végsőkig" nyomást fog gyakorolni Iránra annak érdekében, hogy a nukleáris programról folytatott tárgyalások eredményesen folytatódjanak.

„Még egy randevút adtunk, amelynek hamarosan létre kell jönnie annak érdekében, hogy legyen aztán tárgyalás. Mi tehát a végsőkig nyomást fogunk gyakorolni, hogy a tárgyalások eredménnyel záruljanak" – fogalmazott Hollande.

Joe Biden szombaton közölte, hogy Washington akár kétoldalú megbeszélést is hajlandó folytatni Teheránnal, Ali Akbar Szálehi iráni külügyminiszter pedig vasárnap bejelentette, hogy február 25-én, Kazahsztánban tartják az újabb tárgyalást az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország alkotta csoporttal, és Irán is kész a kétoldalú megbeszélésre az Egyesült Államokkal, ha az amerikai fél valóban őszinte szándékkal ül tárgyalóasztalhoz.