Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ellenőrzik az atommentesítést

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2018. július 8. 19:42

Munkacsoportokat állítottak fel amerikai és észak-koreai tisztségviselők olyan „apróságok” kezelésére, mint az ázsiai ország atommentesítésére tett erőfeszítések ellenőrzése – közölte szombaton az amerikai külügyminisztérium szóvivője a tárca vezetője, Mike Pompeo phenjani látogatásának második napján.

Heather Nauert szóvivő tudatta: az észak-koreai fővárosban folytatott megbeszéléseken az atommentesítés mellett a koreai háborúban elesett amerikai katonák földi maradványainak hazaszállítása is téma volt. Az amerikai külügyminisztert kísérő újságírók beszámolója szerint Pompeo rövid időre otthagyta a tárgyalóasztalt, hogy biztonságos vonalon tájékoztassa Donald Trump amerikai elnököt a fejleményekről.

Pompeo Kim Jong Csollal, az észak-koreai állampárt központi bizottságának alelnökével folytatott megbeszélése előtt kijelentette: az Egyesült Államok célja Észak-Korea teljes atommentesítése. Kim Jong Csol nem nyilatkozott az atommentesítésről, mindössze azt mondta: vannak dolgok, amelyeket tisztáznom kell.

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető június 12-én találkozott Donald Trump amerikai elnökkel, akinek azt állította: elkötelezett a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése mellett. Ennek pontos részletei viszont egyelőre nem ismertek.

Észak-Korea május végén külföldi újságírók jelenlétében leszerelte nukleáris kísérleti telepét Punggje-riben, ahol hat kísérleti atomrobbantását korábban végrehajtotta. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség azt írta: teljesen felszámolták a létesítményt annak érdekében, hogy Phenjan mindenki számára átláthatóan biztosítsa, felhagyott a kísérleti atomrobbantásokkal. Phenjan nemzetközi szakértőket nem hívott meg az eseményre, ami megfigyelők szerint csökkenti a rezsim által tett engedmény értékét.

Szakértők véleménye megoszlik azzal kapcsolatban, hogy a kísérleti telepet valóban használhatatlanná tették-e. A tamáskodók szerint Phenjannak a hat kísérleti robbantás után már nincs szüksége a punggje-ri telepre, és szükség esetén rövid idő alatt újjá is lehet építeni.

Mások azt emelik ki, hogy Észak-Korea előfeltételek nélkül vállalta az üzem lerombolását, illetve anélkül, hogy bármit kért volna cserébe az Egyesült Államoktól, ami szerintük arról tanúskodik, hogy a phenjani rezsim komolyan gondolja változtatási szándékát.

A koreai ügyekkel foglalkozó, 38 North nevű amerikai portál június végén azt jelentette, hogy Észak-Korea továbbra is végez fejlesztési munkálatokat a jongbjoni atomerőműben. Ezek a munkálatok azonban lehet, hogy teljesen függetlenek Phenjan nemrég tett ígéreteitől a nukleáris leszerelésre vonatkozóan.