Fegyverkezési verseny törhet ki a Dél-kínai-tengeren
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. december 16. 19:03A dél-kínai-tengeri területi viták a jelek szerint fegyverkezési versenyhez vezethetnek a térségben, ami veszélybe sodorhatja a régió békéjét és fejlődését – mondta az Egyesült Államok csendes-óceáni haditengerészeti flottájának parancsnoka egy december 15-i, keddi konferencián, Tokióban.
A japán, fülöp-szigeteki, indonéziai és más kelet-ázsiai amerikai szövetségesek haditengerészeti tisztjei előtt tartott előadásában Swift arról is beszélt, hogy a Kína által dél-kínai-tengeri zátonyokon mesterségesen létrehozott szigetek környékén „a nemzetközi joggal összhangban közlekedő hajók és repülők is felesleges figyelmeztetéseknek vannak kitéve, ami veszélyezteti a rutinszerű kereskedelmi és katonai műveleteket".
Scott Swift előadásáról Hung Lej kínai külügyi szóvivő azt mondta: „egyes országok eltúlozzák a dél-kínai-tengeri feszültségeket", amivel az a céljuk, hogy „zavart keltsenek és beleártsák magukat" a térség ügyeibe.
Szintén kedden Ausztrália védelmi minisztériuma – a BBC brit közszolgálati média erről szóló riportja után – megerősítette, hogy egy repülőgépe rutinszerű járőrözést folytatott a vitatott dél-kínai-tengeri területek fölött.
Hung Lej erről azt mondta, „nincs probléma a szabad áthaladással és átrepüléssel a Dél-kínai-tengeren".
A kérdés korábban éles vádaskodáshoz vezetett Peking és Washington között, miután a Pentagon hadihajót vezényelt egy kínai ellenőrzés alatt lévő mesterséges sziget közelébe a szabad áthaladás jogára hivatkozva.
Kína a Dél-kínai-tenger szinte egészét sajátjának tartja, és felségterületeként kezel több, a közelmúltban mesterségesen létrehozott, kikötőkkel és kifutópályákkal felszerelt földdarabot a tengeren, illetve – szuverenitására hivatkozva – azok 12 tengeri mérföldes körzetét is.
Az Egyesült Államok és több másik kelet-ázsiai ország vitatja ezt, és arra is hivatkozik, hogy a mesterségesen feltöltött zátonyok a nemzetközi jog szerint nem számíthatnak szigetnek, így azok esetében semmiképpen nem illeti meg Pekinget a 12 mérföldes igazgatási övezet.
A tenger egyes részeire öt másik térségbeli ország is igényt formál, ezek közül több ellenőriz kisebb-nagyobb földdarabokat, amelyeken katonai létesítmények is vannak. Kína mellett az utóbbi időben Vietnam is mesterségesen toldott meg ellenőrzése alatt lévő földdarabokat.