Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Ismét lángba borul a Közép-afrikai Köztársaság

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2017. június 28. 8:00

Brutálisan meggyilkolták a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) egyik munkatársát a Közép-afrikai Köztársaságban, ahol a múlt héten többtucatnyian vesztették életüket rivális milíciák közötti összecsapásokban a nemrég aláírt tűzszüneti megállapodás ellenére – tudatta június 26-án, hétfőn az ICRC.

A humanitárius szervezetnél dolgozó, közép-afrikai állampolgárságú önkéntest még múlt péntek este ölte meg egy fegyveres csoport az ország déli felében található Bangassou városában, ahol éppen szolgálatot teljesített. A „brutális gyilkosságot" a Vöröskereszt Közép-afrikai Társasága (CARCS) és a Nemzetközi Vöröskereszt és a Vörös Félhold Társaság (IFRC) közösen ítélte el.

„Nagyon borús hangulatban vagyunk ezután a haláleset után. Egy fiatal és bátor, elkötelezett és elhivatott ember volt" – közölte Antoine Mbao-Bogo, a CARCS elnöke. „Emlékeztetünk minden (a harcokban érintett) felet, hogy a Vöröskereszt segíteni hivatott a rászorulókon, függetlenül ez utóbbiak hitétől és hovatartozásától. Gyászolunk, de az elkötelezettségünk töretlen" – tette hozzá.

Az ENSZ és az ország kormánya által egy hónapja Banguiban közzétett jelentés szerint mintegy százezren menekültek el otthonaikból csak az azt megelőző két hétben a helyi milíciák fegyvereseinek összecsapásai során. Az anti-Balaka elnevezésű keresztény milícia és a Fuláni Szövetség a Közép-afrikai Békéért (UPC) nevű lázadó milícia között újjáéledő erőszak miatt számos déli településen (Alindao, Bangassou és Mobaye), valamint az ország közepén található Bria városában is szükségállapotot kellett kihirdetni. Az IFRC adatai szerint a 2013-as konfliktus óta az országban több mint 500 ezren váltak belső menekültté, és mintegy 450 ezren menekültek el a szomszédos országokba.

A múlt héten mindössze egy nap leforgása alatt több mint száz ember vesztette életét muszlim fegyveresek és az anti-Balaka közötti összecsapásokban.

A felekezetközi és etnikai konfliktusok dúlta Közép-afrikai Köztársaságban a megbékéléshez vezető út első állomásaként egy hete tűzszüneti megállapodást írt alá az ország kormánya, valamint számos fegyveres csoport képviselője a Szent Egyed katolikus közösség római székházában. Az afrikai ország kormánya, valamint a vele és egymással is szemben álló 14 fegyveres csoport küldöttei három napon keresztül tanácskoztak Rómában, a megállapodást végül a kabinet és 13 csoport írta alá.

A korábbi francia gyarmatból 1958-ban önállóvá vált Közép-afrikai Köztársaság politikai rendszere ingatag az etnikai feszültségek miatt. A 4,6 milliós ország gyémántban gazdag, mégis a legszegényebbek között van a világon. Az ENSZ adatai szerint a polgárháború miatt 1,5 millió ember tartós élelmiszerhiányban szenved.

A Közép-afrikai Köztársaságban azóta tart a mostani konfliktus, hogy 2013-ban muszlim fegyveresek – a korábbi Seleka lázadószervezet tagjai – megbuktatták az ország keresztény elnökét, amire válaszul a keresztény milíciák fegyveresei megtámadták az országban élő muszlim közösséget.